Maailm

Suursaadikuskandaal muserdab ajakirjandusvabadust (4)

Tõnis Erilaid, 14. juuli 2019, 21:50
Foto: PA/Scanpix
Laupäeval teatas Scotland Yardi asejuht Neil Basu, et tuleb uurida ajakirjanike tegevust, kes avaldasid neile lekitatud Briti USA suursaadiku Kim Darrochi välisministeeriumile saadetud ettekandeid president Donald Trumpi kohta. Pärast nende avaldamist otsustas Trumpi teravalt kritiseerinud suursaadik tagasi astuda. Nagu Scotland Yardi süüdistustele vastates avaldas Mail on Sunday eile järjekordse portsu suursaadiku ettekandeid, milles süüdistatakse Trumpi muu hulgas diplomaatilises vandalismiski.

Neil Basu hinnangul tekitati saladokumentide avalikustamisega Suurbritannia ja USA koostööle korvamatut kahju ning kuigi Sunday Timesi andmeil on politseil lekitaja teada, väidab ta, et süüdi on ka ajakirjandusväljaanded. „Neid dokumente avalikustades teadsid ajakirjanikud, et nad rikuvad seadust sel määral, mida ei või kuidagi õigustada avaliku huviga,“ teatas ta.

Basu räige sekkumise ajakirjandusvabadusse mõistsid kohe hukka Boris Johnson ja Jeremy Hunt, kes võitlevad teineteisega lootuses saada Theresa May asemel peaministriks.

Oma värvi skandaali arenemisse lisas ka eile ajakirjandusväljaannetes avaldatud teade, et Daily Mailis Darrochi ettekanded avalikustanud ajakirjanik Isabel Oakeshott on Briti poliitika vastuolulise paha poisi Nigel Farage'i Brexiti-parteisse kuuluv parlamendiliige Richard Tice.

Eile avalikustas Oakeshott järjekordsed Darrochi dokumendid. Neis väidetakse, et kui president Donald Trump tühistas Ühendriikide osalemise Iraani tuumaleppes, siis tegi ta seda diplomaatilisest vandalismist ja oma ego rahuldamiseks – ainsa eesmärgiga teha haiget oma eelkäijale Barack Obamale. Suutis ju too leppe välja võidelda ja jõuda selleni, et sellega liitusid ka Hiina, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa ja Venemaa. Darrochi andmeil polnud Valge Maja ametnikud sugugi üht meelt, kas Trumpil tasub see riskantne samm ette võtta või mitte. Välisminister Mike Pompeo distantseerus samuti Trumpist, rääkides kõigis kõnedes presidendi otsusest. Samuti polnud tema hinnangul kellelgi USA juhtidest vähimatki nägemust, milleni võib tummaleppest loobumine viia. Johnson sõitis Washingtoni ja püüdis USA presidenti ümber veenda, kuid tagajärjetult.

65aastase Sir Kim Darrochi ametiaeg oleks lõppenud tänavu aastalõpul, kuid pärast seda, kui Trump teatas, et ei kavatse suursaadikuga kui eriti rumala tegelasega enam kohtuda, ei jäänud tal muud üle, kui teatada oma tagasiastumisest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee