Repliik

Tiit Terik | Laulupidu tõi rohelise pealinna tiitlile lähemale (4)

Tiit Terik, Tallinna Linnavolikogu esimees, Keskerakond, 14. juuli 2019 17:43
Foto: Erki Pärnaku
Möödunud laulu- ja tantsupidu on lisaks positiivsetele emotsioonidele vallandanud kriitikat nii poliitikute sõnavõttude kui ka liikluskorralduse kohta. Kui nendes küsimustes on vastasseis eos olemas, siis minu tähelepanu köitsid paar väikest detaili, mille suhtes oleme tõenäoliselt kõik ühel meelel.

Äsja lõppenud laulu- ja tantsupidu oli hea näide sellest, et midagi saab ka väikeste sammudega päriselt muuta. Lõputu tarbimishullus koos vähese teadlikkusega on meile kõigile ohtlikud. Tänavune suur ühislaulmine ristiti meedias isegi roheliseks laulupeoks – biolagunevad toidunõud, korduvkasutatavad joogipudelid, biogaasil laulupeo tuli jne. Mulle meeldis väga Eesti Pandipakendi uuenduslik lahendus koguneva taara käitlemiseks – märkasite lauluväljakul ehk isegi roheliste seljakastidega Tallinna õpilasmaleva noori, kes aitasid külastajatel sorteerida oma pandipakendid muust prügist eraldi. Loodan, et juba järgmisel laulupeol näeme rohkem ka ainult pandipakenditele määratud konteinereid. Teine koht, kus inimesed said oma käitumisega säästa nii raha kui ka keskkonda, olid veepudelite täitmise punktid, mille võimaldas Tallinna Vesi. Kuigi igapäevases prügisorteerimises ei ole Eesti veel nii tubli, kui me sooviksime ja peaksime, siis laulupeo näitel saab öelda, et koos astutud väikeste sammudega jõuame kaugele.

Rohelise pealinna tiitlit pole meil veel õnnestunud võita, kuid siinkohal tuleb õpihimuliselt vaadata Põhjamaade poole – Kopenhaagen, Oslo ja varsti ka Lahti liiguvad teadlikult ja otsustuskindlalt eesmärgi suunas. See pole sisult midagi muud kui mugavustsoonist väljumine, hoiakute muutmine ning reformide elluviimine. Vastutasuks saame jätkusuutliku elukeskkonna, kus luiged ei söö plasti ja prügi toodetakse vähem.

Nii nagu ka valimistel võib saada otsustavaks üks hääl, sõltub lõpuks ka keskkond iga inimese valikutest ja käitumisest.

Me oleme aastaid digiloorberitel puhanud ja uhkustanud oma saavutustega. Kuid olgem ausad, Skype on juba väga eilne päev ja Wi-Fi kui inimõigus ei üllata enam. Kui tahame peale tasuta ühistranspordi ja laulupeotraditsiooni millegagi silma paista, võiks see olla põhjamaa kuvandiga ideaalselt sobituv keskkonnateadlik rahvas. Me oleme piisavalt väiksed, et siin märgatavaid tulemusi saavutada.