Maailm

Ukraina parlamendi läbinud seaduse kohaselt hakatakse pedofiile sunniviisiliselt kastreerima (47)

Toimetas Hindrek Pärg, 12. juuli 2019 22:41
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõil peab tegema keerulise otsuse. otsus.Foto: Reuters/Scanpix
Ukraina parlament kiitis heaks seaduse, mille kohaselt hakatakse pedofiile sunniviisiliselt keemiliselt kastreerima ning luuakse avalik register, kuhu kantakse kõikide alaealiste vastu vastu seksuaalvägivalda kasutanute inimeste nimed. Nii radikaalne eelnõu on riigis ülimalt vastuoluline ning eksperdid ja inimõiguslased soovitavad president Volodõmõr Zelenskõil seadust mitte heaks kiita. 

Juhul, kui Zelenskõi kiidab seadusemuudatuse heaks, oleks Ukrainas maailma ühed karmimad karistused. Väga vastuolulise eelnõu algatajaks oli parempoolne Radikaalne Partei ja selle juht Oleh Ljaško. Kuna nende toetus enne järgmisel nädalal toimuvaid parlamendivalimisi on rahvaküsitluse andmetel alla valimiskünnise, nähakse neljapäeval vastu võetud seadust erakonna viimase meeleheitliku üritusena endale toetajaid juurde meelitada, vahendab The Independent

Ukrainlaste hulgas on pedofiilidele määratavate karistuste karmistamine väga populaarne, sest alles juunikuus vägistas ja hiljem tappis 22aastane noormees 11aastase tüdruku, kes oli tema perekonnatuttav. 

Seaduse nii ränk karmistamine tuli aga paljudele suure üllatusena, sest parlamendis oli varem olnud arutluse all eelnõu nr 6607, millega sooviti kastreerimine teha vabatahtlikuks, luua suletud pedofiilide register ja pikendada vanglakaristusi. Selle seadusemuudatuse kiitsid heaks väga paljud parlamendisaadikud ning seda toetasid ka advokaadid, prokurörid, psühholoogid ja kõrged politseiametnikud. 

Näiteks on vabatahtlik kastreerimine lubatud mitmes riigis, muuhulgas Eestis, kes seadustas selle 2011. aastal. 

Ometi tuli viimasel hetkel hääletusele hoopis populistliku partei juhi Ljaško eelnõu nr 6449, millega polnud ükski valdkonna ekspert tutvunud, mida polnud parlamendis varem arutatud ning mis oli kõigest kaks lehekülge pikk. Selle tekst oli palju radikaalsem, muutes keemilise kastreerimise kohustuslikuks ning luues avaliku registri. 

Märkimisväärsel kombel kiitis ülemraada selle eelnõu kahe lugemisega heaks 247 poolthäälega, mida oli 21 rohkem kui vaja. Pärast hääletamist tunnistasid aga väga mitmed parlamendisaadikud The Independentile, et nad polnud hääletusele tulnud eelnõud lugenud, sest eeldasid, et tegu on eelnevalt arutluse all olnud seadusemuudatusega. 

Algse eelnõu üks kirjutajatest, kriminoloog Anna Maliar soovitas vabatahtlikku kastreerimist ning pidas Ljaško viimase minuti vahele segamist täielikuks pettuseks. 

"See oli seadusandlik haarang. Lõpuks võitis idiootsus," põrutas algset eelnõud toetanud reformistide hulka kuuluv Mustafa Nayyem. 

Seaduse jõustumist saab takistada president Volodõmõr Zelenskõi, kuid see võib osutuda raskeks. Ukrainlaste seas on see väga populaarne, kuid ei lange kokku riigi valitud poliitilise suunaga. Seni pole meedial õnnestunud presidendilt kommentaari saada, kuid ühe võimaliku lahedusena võib ta eelnõu saata tagasi ülemraadasse, lootes kompromissile.