Juhtkiri

Juhtkiri | Toitumisõpetust! 

ohtuleht.ee, 12. juuli 2019, 16:49
Tõsiasi, et iga neljas 1. klassi laps on ülekaalus või rasvunud, peaks meid panema tõsiselt häirekella lööma. Jahmatav on ka kaalutõusu kiirus: näiteks Hiiumaal, Saaremaal ja Läänemaal on ülekaalulisi lapsi lisandunud poole võrra ja seda vaid kümne aasta jooksul. Lisakilodega eelteismeline on suure tõenäosusega sama murega kimpus ka täiskasvanuna.

Eestlaste pihamõõdu paisumine on justkui kõverpeeglis muu keskkonnaga, kus infot terviseteadlikust käitumisest on üha rohkem saada, poodides on eridieetide tarvis eraldi pikad riiulivahed ning rahvaspordiüritused on enneolematult populaarsed. Ka teame, et lapsed vajavad vormis püsimiseks 1–1,5 tundi aktiivset liikumist päevas ning mitmekülgset toitu. Või on just tervisealase info üleküllus pea paljudel segi löönud?

Kahjuks ei piisa kaaluprobleemi lahendamisel vaid kodudele lootmisest, kus kiire elurütm tagab selle, et lapsed jäävad liiga kauaks nutiseadmete ette, jõuavad liiga harva õue mängima ning toituvad suuresti valmistoidust – isegi kui lapsevanemad teavad, et nii pole päris õige, suudavad vastuvoolu ujuda vaid vähesed. Seega ei jää muud üle, kui tegelda tervislike liikumis- ja toitumisharjumuste kujundamisega senisest enam haridusasutustes.

Ja muutmist vajavat on palju, kui koolipäeval pääsevad igal aastaajal mängima vaid pooled õpilastest, kui süsivesikute hulka lasteaia menüüs tõstetakse suhkru abil või koolitööde maht lõpuklassides ei jäta mõnele noorele aega enam ühekski trenniks. Rääkimata siis ambitsioonikamatest eesmärkidest – näiteks kuidas mahutada tihedasse õppekavva selline aine nagu toitumisõpetus või jooksmiseks-pallimänguks ette nähtud igapäevane liikumisvahetund.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee