Eesti uudised

Haruldane Eesti filmi esilinastus – Tartus ja välikinos  

Kristjan Roos, 11. juuli 2019, 16:35
Film „Minu spioonist isa“ räägib külma sõja spioonimängudest, mis asjaosalistele oli kõike muud kui mäng, ja nende jäetud armidest kogu eluks. Foto: Kaader filmist
Pole just igapäevane, et uue Eesti filmi esilinastus toimub Tartus ja seda välikinos. Just nii aga järgmisel nädalal juhtub, sest kolmapäeval kell 23 esilinastub aparaaditehase Taskupargis (Kastani 42) Elektriteatri välikinos Jaak Kilmi ja Gints Grūberi dokumentaalfilm „Minu spioonist isa“.

Tartu Elektriteatri eestvedaja Andres Kauts räägib, et Kilmi külastas mõni aeg tagasi Tartut ning nii tuligi ta mõttele, et korraldaks esilinastuse Tartus ja sellisel juhul juba välikinos. „Meile on see muidugi väga suur au, sest esilinastusi Tartus väga tihti ei tehta,“ tõdeb Kauts.

Film „Minu spioonist isa“ räägib Lätis väga tuntud külma sõja aegse topeltagendi tütre loo.„Isiklikke arhiivimaterjale, vaatlevat dokki ja taaslavastusi kasutades elustab film 1970-ndate lõpu külma sõja atmosfääri, millesse on põimitud ootamatult uude ja tundmatusse maailma sisenenud noore naise väga isiklikud mälestused,“ lubavad filmitegijad.

Esilinastusele eelneb kell 21 aparaaditehase Armastuse saalis „Ööülikooli“ avalik salvestus, kus ajaloolane Ivo Juurvee räägib teemal „Mis toimub luuraja peas?“. Kui esilinastusele tuleb ka pilet osta, siis „Ööülikooli“ salvestust saab tulla kuulama tasuta. Filmiseansile järgneb kohtumine filmi autoritega ning seejärel saab jalga keerutada Ahto Külveti vinüülplaatidelt kõlava spioonifilmimuusika saatel.

Elektriteatri välikino tegutseb Tartus juba kolmandat aastat, aparaaditehases on aga filme näidatud kaks aastat. „Välikino võlu on see, et suvisel ajal on ikkagi nii endal kui ka publikul väga tore filme värskes õhus vaadata. Filmisõpradele see meeldib, isegi kui ilm on vahepeal jahe,“ räägib Kauts. Aparaaditehases olevasse välikinno mahub 400 vaatajat.

Aparaaditehase Taskupargis asuvas Elektriteatri välikinos saab filme nautida tavapärasest teistsuguses õhustikus. Foto: Helena Pass

Lisaks tuleva nädala esilinastusele näitab Elektriteater lähiajal vabas õhus veel nii mõndagi erilist filmi. 22. juulil kell 23 linastub ulmepõnevusfilm „Matrix“, mille valmimisest möödub tänavu 20 aastat. Mitu aastat on kino eestvedajad mõlgutanud mõtteid, et peaks näitama Blake Edwardsi 1961. aastal valminud filmiklassikat „Hommikueine Tiffany juures“. 23. juuli õhtul kell 23 just see film linastubki. „Tundsime, et seda filmi peaks näitama just õues,“ lisab Andres Kauts.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee