Foto: Julia Vakina
Karin Sõmer 11. juuli 2019 16:48
Õhtulehega suhelnud maasikatootjate sõnul ei jõua nende toodang sageli mitte turgudele, vaid suurematesse poekettidesse. Kust pärinevad maasikad Eesti turulettidel, on tihti müüjate enda südametunnistuse küsimus.

Aran Farmingu peremees Paavo Otsus ütles, et nemad müüvad turgudel peaaegu olematu koguse toodangut just seetõttu, et kauba saatus kipub jääma hämaraks ning farmidel pole mingit kontrolli selle üle, kas ning kui palju nende marju välismaistega segatakse.

“Marjade segamine on avalik saladus. Kõik teavad, et nii tehakse,” rääkis Otsus. “Meie suuname paremad ehk I klassi marjad jaekettidele, kus on selge müügiülevaade. Turgude jaoks jagub vaid üksikuid II klassi maasikaid, mis on kas pisemad, mullaseks saanud või vihma kätte jäänud.”

Enamik Aran Farmingu marju läheb omatoodete jaoks külmutamisele, näiteks tegeletakse maasikate külmkuivatamisega. Väike kogus marju müüakse maha Soomes. Otsus lisas ka, et peab talude omalettidel müüdavat toodangut usaldusväärseks vaid juhul, kui talu oma kaupa ise müüb. 

Eesti suurim maasikatootja Kindel Käsi ei tea veel tänavuse aasta müüginumbreid, kuna hooaeg veel kestab. Farmi perenaise Heleni sõnutsi on Kindla Käe põhirõhk hulgiladude varustamisel, kuid mingi osa marjadest müüakse ka Soome. Kui palju ja kuhu täpsemalt, selgub hooaja lõppedes.

Marjamaa Talu esindaja Tõnu Oksa sõnul nemad oma marju n-ö tavaturul ei realiseeri. Vaid Tartu Taluturul müüakse väike osa. “Neil on esmaklassilised müügitingimused, jahutuskapid ja muu, aga klient läheb ikka maja ette ja ostab neid päikse käes seisnud tolmuseid ja kahtlast päritolu marju, mida lisaks kõigele müüakse meie omadest kallimalt. Müstika, miks see nii on,” rääkis Oks.

90% Marjamaa Talu toodangust läheb külmutamisele. Ka Tõnu Oks teab rääkida, et niivõrd suuri koguseid kodumaiseid maasikaid, kui turgudel müüakse, ei saa olemas olla. “Mingi osa tuleb kindlasti mujalt kui Eestist.”

Õhtuleht avaldas sel nädalal uuriva loo, millest selgub huvitav tendents – öösiti saabuvad turgude juurde rekad Leedu numbrimärkidega ja sealt laetakse maha suur kogus marju. Turul on aga maasikad müügil Eesti toodangu nime all.

Maasikakasvatajad panevad siinkohal südamele, et kui maasikat müüb kindla taluga seotud lett, siis on sealt üsna kindel ja ohutu osta, aga kui osta suvalise leti pealt „eesti maasikat“, siis pole tegelikult kellelgi õrna aimu, mis päritolu marja täpsemalt müüakse.