Eesti uudised

Vahejuhtum Tartu kaubanduskeskuses: „Nagu gaasirünnaku alla oleks sattunud! Kõik köhisid ja läkastasid.“ (25)

Katrin Rohtla, 11. juuli 2019, 15:35
Eedeni kaubanduskeskus.Foto: Reigo Teervalt
„Nagu gaasirünnku alla oleks sattunud! Kõik köhisid ja läkastasid – enesetunne oli halb. Mul sõbrannal ajas iiveldama ja tekkis pearinglus,“ kirjeldab Liina kolmapäeva õhtut Tartu Eedeni kaubanduskeskuses.

„Osad inimesed kiirustasid poest välja, aga osad köhisid rahumeelselt edasi. Turvamehed jooksid nagu peata kanad- ausalt! Edasi ja tagasi. Nad ei saanud nagu asjast üldse aru. Osad kaubanduskeskuses olevad ärid panid oma uksed kinni ja töötajad lahkusid. Igati oli aru ju saada, et midagi toimus. Aga kuhu jäi info?! Mitte ühtegi sõna klientidele! Kas toimus rünnak? Kas gaas lekib? Mis toimub?!“ kirjeldab Liina ebameeldivat kogemust.

„ Pood oleks võinud infot jagada, et inimesed muretsema ei peaks. Kust ma tean, mida ma sisse siis nüüd hingasin? Inimeste seas liikus jutt, et tegu on gaasilekkega. Tuletõrje tuli igatahes kohale. Oleks siis palutud poest lahkuda või rahustada, et kõik on korras. Turvameeste käitumisest oli ju näha, et midagi on valesti. Poes üks müüja kah tormas siia ja sinna,“ lisab Liina.

Päästeameti pressiesindaja Marek Kiik kinnitab, et 20.13 päästjad tõesti said väljakutse Eedeni kaubanduskeskusesse.

„Väidetavalt oli külastajad tundnud imelikku lõha, mis neid köhima ajas,“ täpsustab Kiik ja lisab, et päästjad käisid seejärel läbi kogu keskuse. Nende aparaadid gaasireostust ei tuvastanud, mistõttu puudus ka vajadus inimesi evakueerida.

Eedeni keskuse turundusjuht Jane Hälvin täpsustab, et kell 20:02 lasid kolm noormeest Eedeni Maksimarketis alkoholi külmiku suunas gaasi. Arvatavasti oli tegu pipragaasiga.

Hälvini sõnul polnud seda koheselt kaameratest näha ega võimalik tuvastada. Kell 20:04 teavitas valvetöötaja Maksimarketi kassaliinis mitmete klientide köhimisest, misjärel koheselt Hälvini sõnul ka täiendav turvaekipaaž välja kutsuti ja päästeametit teavitati.

„Päästeameti saabumiseni jälgis turvatöötaja kassaliinis olevate klientide olukorda. Võimalik gaasi kasutamine selgus turvasalvestise korduval ülevaatusel, kui uuriti, mis võib inimeste köhimist põhjustada,“ kinnitab Hälvin, et gaasiohu tõttu avati kõik uksed.

G4S Eesti kommunikatsioonispetsialist Esme Kassak lisab, et G4S alkoholiletis peatati alkoholi müük võimaliku reostuse pärast.

„Kell 20:19 saabunud häirekeskuse töötajad kinnitasid, et gaas pole tervisele ohtlik, seega evakueerumine polnud vajalik. Kohale saabunud G4S patrull hakkas koos turvatöötajatega otsima gaasi allikat. Vaadates kaamera salvestisi tuvastati kolme nooruki tegevus alkoholi tsoonis. Noorukid lahkusid kauplusest 20:06. Juhtunust teavitati politseid, hetke seisuga teadaolevalt noormehi veel leitud pole,“ vabandab Hälvin kõigi klientide ees, kes sellel ajal kaupluses viibisid.

„Kaamerate vahendusel on näha, et ehkki gaas pani kaupluse kliente köhima, jätkus klientide
teenindamine normaalselt ning keegi ei olnud tõsiselt olukorrast häiritud,“ võtab Kassak juhtunu kokku.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee