Maailm

PÕLISELANIKUD PAHASED: meie püha mägi kubiseb tüütutest turistidest! (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. juuli 2019 17:03
Turistide mass suundub riburada pidi Uluru tipu pooleFoto: @katrina_beavan / Twitter
Austraalia põliselanikud pole rahul sellega, et enne täielikku sulgemist kiirustavad nende püha mäge vallutama turistide hordid, kes telgivad seal, kus ise tahavad ja ümberringi kõik ära lagastavad.

Uluru (vahepeal tuntud nimega Ayers Rock) on Austraalia aborigeenide püha paik, kuid samas ka üks mandri tuntumaid turismiatraktsioone. 2017. aastal nõustus Uluru-Kata Tjuta Rahvuspargi juhatus ühehäälselt, et aeg on austada põlisrahva soove ning lõpetada turistide lubamine Ulurule. Kohalik anangu rahvas palus ammu, et turistid võivad küll mäe jalamit külastada, aga turnida ja ronida ei tohiks, see ei ole pühas paigas sobilik. Ronimiskeeld hakkab kehtima selle aasta oktoobrist.

Samal teemal

Kuid see pani liikuma tõelised turistide hordid, kes tahavad pühast mäest enne sulgemist veel viimast võtta. Neil kuudel enne sulgemist on Uluru tippu jõudmine kui sööklajärjekorras seismine: üks inimene järgmises kinni. Mingist rahulikust, looduse ja eelajalooliste vaimudega ühtsustunde loomisest pole juttugi.

Põliselanikud kaebavad, et turistid loobivad prügi laiali ja telgivad, kus juhtub. See on püha mäe suhtes solvav. Inimesed ei mõista, et kui ööbivad väljaspool selleks ette nähtud punkte, viibivad nad rahvuspargi kaitsealal illegaalselt. Anangud paluvad neil mõelda, mis tunne oleks neil endil, kui seljakottides võhivõõrad mõne väärika ausamba või memoriaali otsas turniksid. Uluru jalamil seisavad isegi sildid, mis sõnaselgelt paluvad mitte edasi ronida.

„See on ääretult tähtis paik, mitte mänguväljak või lõbustuspark nagu mingi Disneyland,“ sõnas rahvuspargi juhatuse esimees, anangu rahvusest Sammy Wilson.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee