Maailm

IKKAGI TERVISEHÄIRE. Värisemishoogu kartnud Angela Merkel kuulas riigihümni istudes (63)

Aadu Hiietamm, 12. juuli 2019, 12:10
UUS PROTOKOLL: Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Taani peaminister Mette Frederiksen kuulasid Berliinis piduliku vastuvõtutseremoonia ajal riigihümne istudes.Foto: Reuters/Scanpix
Maailma tähelepanu oli neljapäeval taas Berliinil, kus Saksamaa liidukantsler Angela Merkel võttis vastu Taani uue peaministri Mette Frederikseni. Eelkõige huvitas kohtumise jälgijaid, mida teeb Merkel hümnide mängimise ajal, kas teda tabab taas värisemishoog või mitte? Suur oli aga üllatus, kui poodiumile sätiti kaks tooli ja Merkeli palvel kuulas ta koos Frederikseniga riigihümne istudes. 

Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit tabas 10. juulil kolme ja poole nädala jooksul juba kolmas kummaline värisemishoog, kui ta koos Soome peaministri Antti Rinnega kuulas riigihümne.  Esimest korda rappus tema keha kontrollimatult  Berliinis 18. juunil, kui ta võttis vastu Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi. Teist korda värises liidukantsler 27. juunil samuti Berliinis, kui ta seisis Bellevue lossis toimunud uue justiitsministri ametisse nimetamise tseremoonial liidupresident Frank-Walter Steinmeieri kõrval. 

Samal teemal

Kui liidukantsleri esimene värisemishoog pälvis suurt tähelepanu eelkõige Saksamaa ajakirjanduses, siis teisest ja eriti kolmandast rääkis juba kogu maailm. Tegu on ju maailma ühe mõjukama poliitikuga, kes juhib Saksamaa valitsust alates 2005. aasta sügisest. Kas tõesti vaevab teda mingi tõsisem tervisehäda? Selge vastus puudub, kuid Merkel ise kinnitab, et temaga on kõik korras. 

18. juunil tabas Merkelit värisemishoog siis, kui ta seisis Berliinis kuuma päikese all riigihümnide mängimisel Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi kõrval.

Hilisemal pressikonverentsil põhjendas ta oma keha kummalist käitumist veepuudusega. Merkel ütles, et ta jõi pärast värisemishoogu kolm klaasi vett ja kõik sai korda. Saksa meedias esinenud arstid pidasid niisugust seletust usaldusväärseks ja huvi Merkeli tervise asjus vaibus.

Uue hooga hakati Merkeli tervisest rääkima neljapäeval 27. juunil, kui liidukantsler värises kontrollimatult Berliinis Bellevue lossis, kus ta seisis uue justiitsministri Christine Lambrechti ametisse nimetamise tseremoonial liidupresident Frank-Walter Steinmeieri kõrval. Merkelile pakuti kohe klaasiga vett juua, kuid seekord ta keeldus joomisest ja seetõttu ei saanud põhjus olla veepuuduses. Pealegi värises ta siseruumis ja mitte kuuma päikese all nagu üheksa päeva varem.

Ka 10. juulil ei saanud põhjus olla kuumas ilmas, sest Berliinis oli vaid 18 kraadi sooja.  Valitsuse pressiesindaja asetäitja Ulrike Demmer ütles ajakirjanikele järelepärimisele vastatates: „Kantsleriga on kõik korras. Ma võin korrata, kantsleriga on kõik korras.“ Merkel ise andis hilisemal pressikonverentsil mõista, et tegemist oli psüühilise probleemiga. Teisisõnu, tal tuli  meelde 18. juuni värisemishoog Zelenskõi kõrval. „Aga mul läheb väga hästi ja muretsemiseks ei  ole põhjust,“ kinnitas Saksamaa liidukantsler.

Merkel saab 17. juulil 65aastaseks ning see ei ole poliitiku jaoks sugugi kõrge iga. Ta on lubanud poliitikast lahkuda 2021. aastal, kui Saksamaal toimuvad järgmised korralised valimised. Värisemishood panid aga Saksa meedia avalikult arutlema selle üle, kas Merkel üldse peab 2021. aastani vastu. Ja mis saab siis, kui ta peaks tervise tõttu ameti maha panema?

Saksa suurima tiraažiga ajaleht Bild küsis kolmapäeva õhtul otsesõnu: „Kui kaua veel, proua kantsler?“

"Ich schaffe das." ("Ma saan hakkama.") 

Angela Merkel on tugev naine, kes peab praegu võitlust oma nõrkusega. Nõrkuse põhjustest on ta aga eelistanud vaikida. Kolmapäeval liigutas Merkel värisemise ajal huuli.  Tuntud huultelt lugeja Judith Harter ütles raadiole  Antenne Bayern,  et liidukantsler kordas mantrana: „Ich schaffe das.“ (“Ma saan hakkama.“). Need sõnad meenutavad põgenikekriisi algust. Nimelt ütles Merkel 31. augustil 2015 põgenikekriisi kohta hiljem legendaarseks muutunud lause: „Wir schaffen das.“ (“Me saame hakkama.“) 

Kõndimine Merkelile raskusi ei valmista. Probleemid on ilmnenud vaid seismisel. Foto: AFP/Scanpix

 Meediaväljaannete küsitletud arstid on aga nagu ühest suust kinnitanud, et eemalt on värisemishoogudele diagnoosi raske panna, sest nad ei tea konkreetseid tervisenäitajaid. Üldjuhul on tohtrid välistanud langetõve või Parkinsoni tõbe. Võimalikuks on peetud nii veepuudust, lokaalset vereringehäiret, kui ravimitalumatust ning kõige tõenäolisemalt avaliselt seismisel esinevat ortostaatilist treemorit ehk rütmilist vastutahtelist võnkuvat liigutust.

Saksamaa valitsus koguneb enne suvepuhkust viimast korda 17. juulil ehk Angela Merkeli 65. sünnipäeval. Pärast seda ootab liidukantslerit kolm nädalat kestev puhkus. Enne seda seisab aga ees pingeline programm nii kodu- kui ka välismaal. Muu hulgas käib Merkel pühapäeval Pariisis, kus tähistatakse rahvuspüha. 

Ajaleht Bild meenutab, et 1997. aastal ütles tollane keskkonnaminister Angela Merkel: „Ma tahaks kunagi leida õige aja poliitikaks lahkumiseks. See on raskem kui ma varem ette kujutasin. Aga ma ei saa siis olla poolsurnud vare.“ Bild lisab, et poolsurnud kantsler loomulikult ei ole, kuid õige aja poliitikast lahkumiseks on ta mööda lasknud.     

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee