Ilm ja loodus

Metsavana ilmaennustus: linnud annavad märku, milliseks kujuneb ülejäänud suvi (80)

Kristjan Väli, 11. juuli 2019, 13:33
Metsavana Arvo Saidla menetlemas.Foto: Tiina Kõrtsini
Arvo Saidla, keda rahva seas tuntakse ka Metsavana nime all, on veendunud: vihm jääb järele ja ilm läheb peatselt suvisemaks. August tõotab tulla päris mõnus, saab ka randa.

Raplamaal elav ilmavaatleja Metsavana, kes prognoosib ilma loomade, lindude, sipelgate ja loodusnähtuste abil, on optimistlik. Lähiajal peaks ilmataat olema helde ning päike tuleb välja.

"Suvel ongi nii, et tsüklid on kusagil kahe-kolme nädala pikkused. Vahepeal võib-olla isegi kuu aega. Nii on olnud kevadest saadik. On kuumaperiood, siis külmem," räägib Saidla. "Ma arvan, et nüüd hakkab järk-järgult paranema ja juuli lõpp tuleb päris normaalne."

Metsavana sõnul on lindude järgi hea vaadata, milliseks kujuneb ülejäänud suvi. "Nii linavästrik kui ka pääsuke hakkasid teist korda hauduma. See tähendab, et suve teine pool peaks tulema soojem. Muidu ei jätkuks linnukestel putukaid. Nii ta venitab suve päris pikaks, kui arvestada seda, et linnud hakkavad praegu hauduma ja pojad peavad veel jõudma kooruda ning kasvama lennuvõimeliseks," selgitab Raplamaa ilmatark.

Kui mõnel pole veel suvist puhkust planeeritud, siis Metsavana soovitab: august on selleks kõige parem kuu. Siis saab ka randa ja päevitada. Nii soojaks, kui möödunud aastal Eestis oli, ilmatarga hinnangul siiski ei lähe.

"Võib teha lühikesi sutsakaid, aga et oleks pidevalt kuum, seda näha pole. Aga sooja tuleb, kas nüüd kolmkümmend kraadi, aga üle paarikümne kraadi kindlasti," on Saidla veendunud.

Riigi ilmateenistus lubab lähipäevadel pigem muutlikku ilma ja vihma. Päevane õhutemperatuur jääb valdavalt 14 ja 21 kraadi vahele. Öösel võib temperatuur langeda suisa 5 kraadini.

Norrakate ilmaportaal Yr.no pikaajaline prognoos näitab 17. juulini vihma ja pilves selgimistega ilma. 18. juulil lakkab vihmasadu ning välja tuleb päike. Norrakate prognoos ei näita siiski, et väga soojaks läheks. Päevane temperatuur jääb siiski 18–21 kraadi vahele. Veidi soojem võib ilm tulla Lõuna-Eestis. 

80 KOMMENTAARI

e
Engis alias Signe 30. august 2019, 13:22
Metsavana paneb 99, 99% täppi. Just putukate, taimede, lindude, loomade, tuulte suuna, ilmakaarte jne. järgi saab tõese info. Tuleb see pusle lihtsalt kokku panna...:-)
m
maakas 14. juuli 2019, 17:58
Teie linnavurled ei tea lindude tegemistest mitte mõhkugi.Sestap pole vaja siin kasäutsuda.Pääsukesed saavad igal suvel hakkama kolme pesakonnaga ja keegi ei hukku.Ja seda vaatamata ilmale.Ja nii ongi.
Loe kõiki (80)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee