Matteo Salvini (vasakul) ja Vladimir Putin 2014. aastal ühise laua tagaFoto: RIA Novosti/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 10. juuli 2019 21:27
Itaalia asepeaministri ja erakonna Liiga juhi Matteo Salvini nõunik käis Venemaal naftaleppe osas läbi rääkimas. Ühes Moskva hotellis arutavad nõunik ja Vene poole esindajad aga lisaks magusale diilile ka seda, kuidas luua uus, Venemaale meelepärasem Euroopa.

Kohtumise täispikk salvestis jõudis netiväljaande Buzzfeed kätte (inglisekeelne lahtikirjutus loetav SIIN). Metropoli hotellis kohtusid kuus meest, kolm venelast ja kolm itaallast, viimaste seas Matteo Salvini isiklik nõunik Gianluca Savoini. Venelaste isikuid pole Buzzfeed veel suutnud tuvastada.

Paberil pidi kohtumine toimuma miljardi dollari suuruse naftadiili läbirääkimisteks. Leppe varjus aga plaanisid venelased Salvinile ja tolle erakonnale Liiga kümneid miljoneid dollareid süstida. Milleks? Et nood edendaksid Euroopas poliitikat, mis Kremlile meelepärane. Kindlasti on Kremlile mokkamööda näiteks see, et Matteo Salvini on Euroopa Liidu Venemaale kehtestatud sanktsioonide vastu. 2015. aastal näitas ta oma Putini-meelsust Euroopa Parlamendi saalis, kandes Vene presidendi pildiga särki.

Lisaks sellele asjaolule väärib märkimist ka see, et parteide rahastamine välismaalt on Itaalias seadusega keelatud.

„Me soovime Euroopat muuta,“ lubas Savoini venelastele. „Uus Euroopa olgu Venemaaga lähedasem kui varem, sest me tahame oma suveräänsust.“ Ta loetleb teisi partnereid Euroopas: Marine Le Pen, Victor Orban, Rootsi Demokraadid, Alternative für Deutschland, Austria Vabaduspartei „ja teised Euroopa parteid“.

„Me väga tahaksime astuda headesse liitlassuhetesse nende parteidega, kes Venemaad pooldavad, aga on venemeelsed mitte Venemaa pärast, vaid meie oma riikide pärast,“ selgitas Savoini.

Ei Savoinit ega Salvinit pole õnnestunud kommentaaride saamiseks kätte saada. Savoini soovitas Buzzfeedil pöörduda oma advokaadi poole, toogi pole aga esialgu midagi vastanud.