Maailm

Norra merre uppunud Nõukogude allveelaevast lekib vette radioaktiivseid ühendeid (15)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. juuli 2019 20:39
K-278 Komsomoletsi vrakk merepõhjasFoto: @Straalevernet / Twitter
Teadlased avastasid ühes Norra mere piirkonnas normaalsest tervelt 100 000 korda kõrgema radioaktiivsuse taseme. Radioaktiivse saaste allikaks on 30 aastat tagasi merepõhja vajunud Nõukogude allveelaev.

K-278 Komsomolets läks põhja 1989 aasta 7. aprillil. Allveelaeva pardal puhkes tulekahju, 69st pardal viibinud meeskonnaliikmest jäi märga hauda puhkama 42. Koos laevaga läksid põhja ka selle plutooniumist lõhkepeadega torpeedod ning pardal olnud tuumareaktorid.

Seni pole uppunud allveelaev mingit tüli tekitanud. Igal aastal mereveest võetud testid näitasid, et radioaktiivsuse tase piirkonnas püsib normaalne. Norra rahvusringhääling vahendab, et äsja esmaspäeval veest võetud proov oli aga ootamatult tõsine: vee radioaktiivsuse tase on tavalisest 100 000 korda kõrgem.

Norrale teeb muret mitte ainult kahju keskkonnale, vaid ka majandusele, täpsemalt kalapüügile. Siiski osutavad teadlased sellele, et arvestades seda, kui sügaval vrakk asub (umbes miili ehk 1,6 km sügavusel veepinnast), pole väga tõenäoline, et saaste kalu väga mõjutab. Nii sügaval neid lihtsalt eriti pole, selgitab Norra Mereuuringute Instituudi spetsialist Hilde Elise Heldal.