Maailm

KULD AJAS TAPMA: Paapua Uus-Guineas hukkus hõimudevahelises konfliktis mitu last ja rasedat naist (25)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. juuli 2019, 17:33
Võigas vaatepilt: tapjad sidusid kotti topitud surnukehad toigaste külge Foto: AFP/Scanpix
Ametlikel andmeil hukkus Paapua Uus-Guineas kahe rivaalitseva hõimu vahelises võitluses üle 20 inimese. Tegelik hukkunute arv võib olla palju suurem. Mitu jõhkralt tapetud ohvrit olid väikesed lapsed ja lapseootel emad.

Tegemist on Paapua Uus-Guinea lähiajaloo veriseima hõimudevahelise konfliktiga, kirjutavad BBC ja Reuters. Mitu päeva kestnud tapatalgud olid vastastikused, kuid külade vahel leegitsev viha ei saanud alguse äsja, vaid on kestnud aastaid.

Pühapäeval ründasid relvastatud mehed üht küla, kus esialgseil andmeil tapsid maha neli meest ja kolm naist (tegelikud arvud võivad olla suuremad - toim.). Järgmisel päeval tegid rünnaku ohvriks langenud küla elanikud vastulöögi ning tapsid naaberkülas kuusteist naist ja last. Kaks tapetud naist olid rasedad. Jõhkardid hakkisid nad tükkideks nii, et mitut ohvrit polnud võimalik äragi tunda, seejärel toppisid ohvrid riidest kottidesse ja sidusid need postide külge.

Hela provints, kus rünnakud aset leidsid, on vaene piirkond, kus inimesed pidevalt maa, toidu ja muude ressursside pärast olelusvõitlust peavad. Terves provintsis peab korda vaid 40 politseinikku. Valitsus saadab sinna nüüd veel 100 korravalvurit.

Paapua Uus-Guinea peaminister James Marape mõistis rünnakud karmilt hukka ja lubas kurjategijaid karistada. Ka ei mõista ta, kuidas on võimalik, et Hela politsei nii alamehitatud on. „Kuidas saab üks 400 000 elanikuga provints üldse seadus- ja korrapäraselt toimida, kui neil on alla 60 politseiniku ja siis vahel sõjaväe ja politsei operatsioonid, millest pole enam kasu kui plaastrist haaval!“ pahandas Marape.

Riigi mägised maapiirkonnad on tõepoolest keerulised hallata. Hajali külakesed, millele on raske ligi pääseda, kehv haridus ja vanad traditsioonid, mis peavad au seest oma küla ja hõimu uhkust ning omi kombeid enam kui seda, mida ütleb valitsus. Tapmistest sagedamini tuleb ette naaberkülast varastamas või vägistamas käimist. Vägivallale aitab tänapäeval tihti kaasa moodne relvatehnika. Punase Risti andmeil põgeneb hõimudevaheliste kakluste tõttu igal aastal kodust tuhandeid inimesi, hukkub kümneid.

Lisaks sellele kasvab külakogukondade elanikkond pidevalt. Lisasuud vajavad toitmist, ressursid ümberringi on aga, nagu juba öeldud, üsnagi piiratud. Võimalik, et käesoleva konflikti tagamaad peituvad kahe hõimu huvis lähedalasuvate mäe vastu, kus arvatakse kulda leiduvat. Kumbki tahaks magusa kullapoti üle kontrolli omada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee