Maailm

TELEVÄITLUS: Boris Johnson lubas Suurbritannia 31. oktoobril Euroopa Liidust välja viia (7)

Toimetas Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm, 10. juuli 2019 16:30
TELEVÄITLUS: Boris Johnson (vasakul) ja  Jeremy Hunt telekanalis ITV väitlemas. Foto: Reuters/Scanpix
Suurbritannia konservatiivide juhiks ja järgmiseks peaministriks pürgivad endine välisminister Boris Johnson ja praegune välisminister Jeremy Hunt pidasid teisipäeva õhtul kampaania ainsa televäitluse.  Arvatav favoriit Boris Johnson lubas enesekindlalt Suurbritannia saatuse oravarattast vabastada ning 31. oktoobril Euroopa Liidust välja viia, vajadusel ka ilma lepinguta.   

Jeremy Hunt seevastu avaldas valmisolekut lahkumist veel kord lühikeseks ajaks edasi lükata, et saavutada Euroopa Liidult paremad lahkumistingimused. Algse plaani järgi pidi Suurbritannia Euroopa Liidust lahkuma juba 29. märtsil, kuid lahkumine lükati esmalt edasi 12. aprillile ja siis 31. oktoobrile. 

Samal teemal

Kuna peaminister Theresa May ei suutnud Brexiti lepingule parlamendis toetust leida, siis teatas ta 24. mail, et astub 7. juunil konservatiivide juhi kohalt tagasi. Tosinast uue juhi kandidaadist jäid sõelale Boris Johnson ja Jeremy Hunt. Kumb neist saab konservatiivide liidriks ja järgmiseks peaministriks, otsustavad hääletusel 160 000 konservatiivse partei liiget. Hääletus juba käib ning selle tulemus on lubatud avaldada 23. juulil. Küsitluste põhjal on ilmselge favoriit  Boris Johnson.

Samas ei ole sugugi selge, kas temagi suudab riigi Euroopa Liidust välja viia.  Segast olukorda üritavad ära kasutada opositsioonis olevad leiboristid. Nende liider Jeremy Corbyn tegi vahetult enne Johnsoni ja Hurti televäitlust konservatiividele ettepaneku: kui saate uue juhi ja peaministri valitud, siis korraldage uus Brexiti referendum. 

Jeremy Corbyn. Foto: PA Pictures/Scanpix

Mida Corbyn ise Brexitiga teeks, kui ta näiteks erakorralistel valimistel võitma peaks ja ise Brexiti läbiviimise eest vastutaks, ta ei täpsustanud. Siiski lubas ta, et kui toimuks tema pakutud leppereferendum, oleks nende partei vastu leppeta Brexitile ning ka konservatiivide leppele, juhul kui see pole briti töörahvale ja majandusele soodne. Ehk et kui tekiks stsenaarium, kus hääletuse all on leppeta Brexit või vilets lepe, jääksid leiboristid siiski rangelt seisukohale, et Euroopa Liidust ei tuleks üldse lahkuda. Sellisel juhul keskenduks nende kampaania liitu jäämisele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee