Maailm

Uuendatud 10. juulil kell 17.30

VÄGISTATUD JA KÄGISTATUD: Saksa kohus mõistis eluks ajaks vangi 14aastase tüdruku tapnud Iraagi põgeniku (30)

Aadu Hiietamm, 11. juuli 2019, 09:30
ELUKS AJAKS VANGI: Iraaklane Ali Bashar varjas Wiesbadeni maakohtus enda nägu. Foto: EPA/Scanpix
Wiesbadeni maakohus mõistis kolmapäeval 14aastase tüdruku mõrvas süüdistatuna eluks ajaks vangi 22aastase iraaklase.  Kohtunik Jürgen Bonk rõhutas otsuse ettelugemisel kuriteo erilist raskust, mis sisuliselt välistab süüdimõistetu võimaliku vabastamise pärast 15 vangla-aastat, vahendab Spiegel Online. 

Mainzis elanud koolitüdruk Susanna Maria Feldman oli mullu 22. mail koos sõbrannadega naaberlinnas Wiesbadenis hängimas. Koju ta õhtul ei tulnud ning tema mobiiltelefon oli välja lülitatud.

15 päeva hiljem, 6. juunil leiti Wiesbadenis raudtee äärest kõrvalisest kohast Susanna okste alla peidetud surnukeha. Kohtuekspertide teatel oli kurjategija tüdruku vägistanud ja seejärel surnuks kägistanud.

Susanna Maria Feldman.Foto: Saksa politsei

Samal teemal

Juba varem olid tunnistajad uurijatele rääkinud, et tüdruku vägistas ja seejärel tappis Wiesbadenis elanud 20aastane Iraagist tulnud põgenik Ali Bashar, kelle asüülitaotlus 2017. aasta 30. detsembril tagasi lükati. 

Noormees põgenes koos perekonnaga (kokku kaheksa inimest) vahistamiskartuses juba 2. juunil Saksamaalt. Kõik piletid broneeriti päev enne Saksamaalt lahkumist valenimede all. Ali Bashar lendas koos ema ja isa ning viie õe-vennaga esmalt Düsseldorfist Istanbuli ja sealt Põhja-Iraaki Arbili. Pärast Susanna laiba leidmist anti Saksamaal välja rahvusvaheline vahistamiskäsk ja 8. juuni varahommikul pandi Ali Basharil käed raudu. Sealse politsei teatel oli noormees kavatsenud põgeneda ühte Iraagi naaberriiki.

TAGASI SAKSAMAAL: Saksa politseinikud tõid Põhja-Iraaki põgenenud Ali Bashari Saksamaale tagasi mullu 9. juunil. Foto: AFP/Scanpix

Saksa politseinikud tõid Ali Bashari pärast vahistamist Lufthansa liinilennuga Arbilist Saksamaale tagasi. Frankfurdi lennuväljalt viidi ta helikopteriga Wiesbadenissse, kus ta üle kuulati. Kuus tundi kestnud ülekuulamisel tunnistas Ali Bashar Susanna Maria Feldmani tapmist, kuid eitas vägistamist. Samas oli ta Wiesbadenis põgenikekodus enne põgenemist sellega hoobelnud. Ali Bashar väitis, et nii tema kui ka Susanna olid sel ööl hästi purjus. Tüdruk olevat kukkunud ja nägu vigastanud ning lubanud politsei poole pöörduda. Alile võimalik politseinike kutsumine ei meeldinud ning ta otsustas ebameeldivuste vältimiseks tüdruku surnuks kägistada.

Politsei esindaja tunnistas, et Bashar oli juba varemgi seadusega pahuksis. Mullu aprillis vägistati põgenikekodus, kus ta elas, 11aastane tüdruk ning tookord kuulus ka Bashar kahtlusaluste hulka. Samuti osales ta politseile teadaolevalt mitmes löömingus ja röövimises, kuid pääses alati puhtalt.  

Susanna mõrv muutis Saksamaal veelgi suuremaks põgenikega seotud skandaali, mis vallandus, kui selgus, et väga paljud asüülitaotlejad olid saanud varjupaiga seadusliku õiguseta ja taustakontrollita.

ALGUS: Ali Bashar istus  kohtupinki 12. märtsil. Foto: EPA/Scanpix

Prokurör jäi 12. märtsil alanud kohtuprotsessil süüdistuse juurde, et Ali Bashar kägistas Susanna surnuks vägistamise varjamiseks.  Noormees tunnistas küll kägistamist, kuid jäi enne kohtuprotsessi antud tunnistuste juurde, et ta tüdrukut ei vägistanud. Oma viimase sõnas palus Ali Bashar Susanna emalt Diana Feldmanilt tütre tapmise eest vabandust.

OHVRI EMA: Diana Feldman kohtuotsust kuulamas. Foto: AFP/Scanpix

Ali Bashari ootab varsti veel teine kohtuprotsess. Koos noore afgaaniga tuleb tal kohtu ette astuda süüdistatuna 11aastase tüdruku korduvas vägistamises. See protsess toimub suletud uste taga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee