Foto: Andres Putting / Ekspress Meedia
Toimetas Marvel Riik 10. juuli 2019 11:10
Juuli alguses kütiti nii Järva- kui ka Põlvamaal metssiga, kellelt leiti Aafrika katku, mis 2014. aastal Balti riikidesse levis. Maaeluministeeriumi sõnul on tänavusel aastal avastatud katku alla kolme protsendi uuritud metssigadest.

Surmava viirushaiguse tuvastas veterinaar- ja toiduamet 2. juulil ühelt Järvamaal Otiku külast kütitud metssealt ja 3. juulil ühelt Põlvamaal Vinso külas kütitud metssealt.

Mai lõpus teatas maaeluministeeriumi pressiteatega, et Eestis väheneb seakatku nakatunud metssigade arv järk-järgult. „Sigade Aafrika katku (SAK) positiivsete metssigade arv on olnud sellel aastal alla kolme protsendi uuritud metssigadest,“ teatas ministeerium pressiteates. „Kui 2016. aastal oli SAK positiivseid metssigu 1568 ja 2017. aastal 866, siis mullu oli neid 284. Selle aasta 15. mai seisuga on uuritud 2256 metssiga, nende hulgas on olnud 51 SAK positiivset.

Ülevaade SAKist:

  • Üle Eesti kehtib sigade väljas pidamise keeld. Taudistunud aladel peab farmiomanik välistama metssigade ligipääsu kodusigadele ning kõigile vahenditele ja materjalidele, mis võivad sigadega kokku puutuda. Jahil käinud inimene ei tohi minna loomapidaja ettevõttesse ega vähemalt 48 tunni jooksul pärast jahti sigadega kokku puutuda.
  • Inimestele SAK ohtu ei kujuta, kuid inimesed võivad viirust edasi kanda. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse nõudeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
  • Sealiha söömine on ohutu. Kogu Eestis turul olev liha on veterinaar- ja toiduameti järelevalve all ja kontrollitud.
  • SAK puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA infotelefonil 605 4750.