Pino oma 30. sünnipäevalFoto: Stanislav Moshkov
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 10. juuli 2019 10:48
Tallinna loomaaed teatas Facebookis kurba uudist, et nende loomapere hulgast on lahkunud 32aastane isane simpans Pino, kellel oli raskekujuline südamepuudulikkus.

Isase šimpansi tervis halvenes pärast jaanipäeva ja lõpuks otsustati loom uinutada ja viia läbi põhjalik kompleksuuring. Protseduuri läbiviimisel osalesid Eesti Maaülikooli spetsialistid, inimarstid Tartu Ülikooli Kliinikumi intensiivravi osakonnast ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglast.

8. juulil läbi viidud protseduur toimus plaani kohaselt, kuid kahjuks andis diagnoos lootusetu prognoosi. Pinol diagnoositi raskekujuline südamepuudulikkus, mille tagajärjel oli tekkinud äge neeru- ja maksapuudulikkus. Arstid üritasid looma stabiliseerida 17 tundi, kuid Pino süda ei pidanud vastu ja ta suri 9. juulil kell 15.30.

Loomaaia postituses selgitati, et 32 eluaastat on isase šimpansi jaoks suhteliselt kõrge vanus ja südamepuudulikkus ehk südame laienemine on isaste šimpansite kõige sagedasem surma põhjus. Pino isa Amsterdami loomaaias eutaneeriti sarnase probleemi tõttu.

24. juunil 1987. aastal Amsterdami kuninglikus loomaaias Natura ARTIS Magistra sündinud Pino saabus Tallinnasse 1994. aasta juunis ja elas loomaaia troopikamajas 25 aastat. Tema seltsilisteks olid šimpansid Betty ja Quincy.
Sügav kaastunne šimpansite talitajaile ja kõigile, kes Pinot tundsid.

 

Samal teemal

Kommentaarid  (10)

Meek 11. juuli 2019 20:28
Lihtne, Matile läksid loomad korda.
Kati Karu 11. juuli 2019 10:18
32 aastat ei ole šimpansi jaoks kõrge iga. Maailma vanim šimpans elas umbes 80 aastaseks. Näiteks antud hetkel on ühes Lõuna-Aafrika šimpanisite varjupaigas elanik Joao, kelle sünniaastaks arvatakse olevat 1943-1948. Seega Pino oli oma elukesega kuskil poolel teel. Aga süda on chimpide puhul tõesti murekoht. Seal samas varjupaigas sai üks täis elujõus elanik samal põhjusel hukka. Heitis õhtul magama ja hommikul oli surnud. Süda oli üles öelnud ja mitte keegi ei osanud arvata, et tal sellega mure on.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS