Poliitika

ÕL GALERII | Eesti ja Läti president arutasid ühtse õllepandi loomist (52)

Ohtuleht.ee, 10. juuli 2019 10:00
Läti president Egils Levits kohtus Eesti president Kersti Kaljulaidiga.Foto: Tiit Tamme
Kolmapäeval on Eestis visiidil Läti president Egils Levits, kes kohtub päeva jooksul Eesti riigipea Kersti Kaljulaidi, peaminister Jüri Ratase ja riigikogu esimehe Henn Põlluaasaga. Lisaks külastab ta Maarjamäe memoriaali.

Läti president Egils Levits jõudis Kadriorgu kella 9.30 paiku hommikul. Kohal oli nii Eesti kui ka Läti meedia. Presidendid kätlesid ja Levits tegi kantselei külalisteraamatusse sissekande, misjärel asusid kaks riigipead omavahel  tööasju arutama.

Samal teemal

Kella 10 paiku toimus Kadriorus ka pressikonverents. President Kersti Kaljulaid teatas, et nad jõudsid arutada mitmel tähtsal teemal. Muu hulgas ka kahe riigi võimalust luua õllepakenditele ühine taarasüsteem.

Eesti riigipea tunnistas, et omavahelisel kohtumisel tuli jutuks ka õlu. „Me rääkisime ka õllest. Mitte hinnast ja maksudest, vaid sellest, mis jääb õllest järele. See on purk või pudel. Peame koos edasi liikuma ja looma esimese ühise piiriülese pakendiringluse süsteemi, mis oleks eeskujuks terves Euroopas. Tore, et selles suunas on astutud juba esimesed konkreetsed sammud. Küsimus pole ju tegelikult purkides ja pudelites. See on küsimus keskkonnast, Läänemerest, meie põhjapoolkerast, meie planeedist. See võib tunduda väikese sammuna, kuid keskkonnaprobleemide ja kliimakriiside vastu võitlemisel saame edasi liikuda ainult siis, kui kõik teevad oma osa,“ selgitas president Kaljulaid.

President Kersti Kaljulaid rõhutas, et lisaks füüsiliste ühendustele tuleb tihendada ka kahe riigi vahelist digitaalset läbikäimist. „Meil on siin vallas juba olemas mõned konkreetsed sammud andmevahetuses, aga arenguruumi on veel kõvasti. Samas on olemas kõik eeldused, et piiriülene andmevahetus toimima panna ja muutuda niimoodi kogu maailmas ainulaadseks võrgustikuks,“ ütles president Kaljulaid.

Riigipead arutasid kohtumisel veel pikemalt ka kahe riigi kaitsekoostööd, energeetikaküsimusi ning võimalikku koostööd erinevates rahvusvahelistes organisatsioonides.

Õhtuleht uuris Läti presidendi käest, mis ta arvab praegusest olukorrast, kus kahe riigi vahel toimub sisuliselt aktsiisisõda. "Kahe riigi peaministrid kohtusid eelmisel nädalal ja ma toetan nende otsuseid igakülgselt," lausus seepeale president Levits.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee