Maasikate päritolu pettuse ohvriks on sattunud ka Eesti maasikakasvatajate liidu juht Elke Lillemets.Foto: Tiina Kõrtsini
Henry Linnard, Risto Berendson 9. juuli 2019 21:30
Skandaal Sepakõrtsi talu mürgiste maasikate ümber tekitas kahtluse, et kodumaised maasikad, mida turul müüakse, võivad pärineda hoopis Lätist, Leedust või Poolast.

Ööl vastu reedet ehk päev pärast Sepakõrtsi talu mürgiste maasikate lugu passime öisel ajal Tallinna keskturul. Meil on kahtlus, et Eesti suurimal turul müüdavad kodumaised maasikad on vähemalt osaliselt võõrast päritolu – Poolast, Lätist, Leedust või Saksamaalt. 

Oleme tunnistajateks, kuidas kella nelja paiku hommikul keerab turule maasikaid pilgeni täis Leedu numbriga suur kaubaauto. See veetakse tõstuki abiga kiiruga marjadest tühjaks. Napid tunnid hiljem on turul müügis valdavalt Eesti maasikad. Vaid mõnes kõrvalises kohas müüb mõni kaupmees üksikuid Saksa maasikaid.

Kui Leedust tulnud reka polnud imekombel just Eesti maasikatest pungil, viitab see turul toimuvale ulatuslikule päritolupettusele. Sama leiab ka Sepakõrtsi juhtumit uuriv põllumajandusamet. „Kõik asjaolud viitavad siiski päritolupettusele,“ ütleb põllumajandusameti taimetervise ja aianduse osakonnajuhataja Riina Koidumaa. Ta peab silmas eelmisel nädalal Maalehes tekkinud kahtlust, et Valgamaa Sepakõrtsi talu maasikatest leiti keelatud mürkaineid. 

Põllumajandusamet aga ei leidnud Valgamaa põldude maasikates mürkaineid. „Maasikate kasvukoht Valgamaal oli mürkidest täiesti puhas,“ ütleb Koidumaa. See tähendabki, et Maalehe prooviostu ajal pidi olema talu müügilettidel osaliselt segatud või täiesti muu päritolu maasikas.

ÖINE TALLINNA KESKTURG: Leedu numbritega reka on maasikatest tühjaks veetud ja vaid mõned tunnid hiljem on kogu turul müügil kodumaise sildiga maasikad. Foto: Robin Roots

Turukaup tuuakse Leedust

Pilgeni maasikaid täis Leedu reka nägemine reedel Tallinna keskturul ei ole seetõttu üllatus. Meile väidetakse, et päritolupettusega seotud turukraami ei too Eestisse ainult leedukad. Seda tegevat ka poolakad ja lätlased ning isegi eestlastest edasimüüjad, kes Riia turult ostetud marju, seeni ja muid toiduaineid siin mitu korda kallimalt kodumaise kauba sildi all edasi müüvad.

Selle teadmisega võtsime esmaspäeva õhtul suuna Lätti, Riia keskturule, kuhu südaöö paiku peaksid kaubikutega kohale vurama Eesti edasimüüjad.

Kohale jõudes on kell 23.00, mil peaks algama kibe kauplemisaeg. Kella viiest õhtul algab seal turul soodusperiood, mil tavatarbijad saavad turukraami osta päevasest odavama hinnaga. Alates kümnest õhtul müüakse kaupa aga veel soodsamalt – ja nüüd vaid edasimüüjatele ning suurtes kogustes. See meelitabki kohale eestlased, kes soodsat kaupa kokku ostavad ja kodumaal korraliku juurdehindlusega edasi müüvad.

VEEL MAHUB: Eestlased laadisid Riia keskturul hilisöösel autod aiasaadusi täis, et kokkuostud Tallinna, Tartu ja Pärnu turgudel korraliku juurdehindlusega maha müüa. Foto: Martin Ahven

Eestlased on suured tingijad

Uurime kohalikelt müüjatelt eestlaste kohta. Juba esimene naine kinnitab, et eestlasi näeb Riia turul tihti. „Nad ostavad kõike ja palju. Seejuures on nad veel kõvad tingijad!“ kortsutab ta kulmu, kui möönab, et eestlane tahab niigi madalat hinda veelgi alla saada. „Ja siis nad müüvad kallimalt maha!“

Teinegi naine, kes tulnud turuplatsile Riiast 140 kilomeetri kauguselt Kuldigast, teatab, et temal on eestlastega püsivad kokkulepped. Iga päev ostetakse temalt Eestisse edasimüümiseks seeni ja marju. „Täna läks kaubaks 40 kilogrammi tikreid, 60 kilogrammi kukeseeni ja 60 kilogrammi mustikaid,“ loetleb ta. „Kusjuures mustikaid paluti kõrvale panna 100 kilogrammi, aga kuna meil sadas palju vihma, siis nii palju ei õnnestunudki kokku saada.“

Meesterahvas, kelle kaubaks on spinat, petersell, rukola ja muu salatikraam ütleb samuti, et arvestatav osa tema müügist läheb eestlastele, kes selle lausa kolm korda kallimalt maha müüvad. Maasikaid oli esmaspäevasel turul näha vähe – hooaeg hakkab lõppema.

Meie külastuskäigu ajal sõidab turult läbi viis Eesti numbrimärgiga autot. Kolm neist on turukaupade vedamiseks tüüpilised valged mikrobussid, mis laaditaksegi aiasaadusi pilgeni täis.

Kui eestlaste jaoks ekstra kõrvale pandud marja- ja seenehunnikud peale saavad laaditud, kaovad autod kärmelt öhe, et turgude avamiseks jõuda Riiast Tartusse, Pärnusse ja Tallinna. Sealsetel turulettidel laiutab aga sellele vaatamata eestimaine kraam – ikka kutsuva sildiga „supermagus Eesti maasikas“.

Siit ka kahtlused päritolupettustest. Isegi Eesti maasikakasvatajate liidu juht Elke Lillemets on Marjamaa taluga mõned aastad tagasi mässitud päritolupettusesse.

„Tuttavad helistasid Tartu turult, et oi kui tore, et me ka nüüd seal oma marju müüme. Müüjal oli silt väljas, et Marjamaa talu maasikas. Ütlesin, et me pole Tartusse ühtegi maasikat müünud ja pöördusin oma protestiga müüja poole. Järgmine päev ilutses seal juba teise kohaliku müüja nimi,“ räägib Lillemets.

Põllumajandusameti osakonnajuhi Koidumaa sõnul on päritolupettusi väga raske avastada. „Sest paber kannatab kõike, kirjuta ainult peale, et eestimaine mari ja müü,“ ütleb ta.

Päritolupettust saab tuvastada vaid taimekaitsevahendite prooviga – võrreldes, kas müügis olevates marjades sisalduvad samad kaitsevahendid, mida kasutatakse nende kasvatamiseks kasutatud põldudel. „Maasikale otsa vaadates ei saa ju öelda, et see on Poola ja see Eesti maasikas. Kui on sama sort, siis on paljus sama ka selle maitse ja välimus,“ räägib Koidumaa. „Ma kahtlen väga, et leidub kedagi, kes suudab Eesti maasikat lihtsalt maitse järgi eristada. No ei ole nii!“

HILISÕHTUNE TURG RIIAS: Riia turul käivad eestlased iga päev aiasaadusi ostmas. Kohalikel on nendega püsivad kokkulepped ja tellimise peale pannakse kaugelt maalt tulnute jaoks kastid kõrvale. Foto: Martin Ahven

Varem petetud õuntega

Tema sõnul pole amet siiani tuvastanud ühtegi maasikate päritolupettust. Küll on nii juhtunud õuntega. Ta peab silmas niinimetatud Mulgi õuna ja OÜ Arani juhtumit, kus suurtes kaubanduskeskustes müüdi siltide „Kuldrenett“ ja „Renett“ all suuri magusaid õunu, mille päritolu oli kahtlane.

Põllumajandusamet tuvastaski, et Aran PM OÜ müüs Eesti õunana tõendamata päritoluga õunu. Ettevõtte väitel pärinesid õunad ettevõttest Mulgi Õun OÜ. Kohapealse kontrolli käigus ei leitud aga sealse aia õuntest taimekaitsevahendite jääke. See viitaski asjaolule, et need õunad olid pärit mujalt.

Ränga usalduse hoobi saanud maasikakasvatajate liit lubab, et võtab oma liikmete hea maine kaitsmiseks järgmisel aastal ette abinõud. „Sel aastal on hooaeg sisuliselt juba läbi, kuid järgmiseks suveks teeme internetis nimekirja usaldusväärsetest edasimüüjatest, kes oma maasika otse kodumaiseilt tootjailt ostab. Ja seal on siis ka kirjas, kus need edasimüüjad oma marja müüvad,“ lubab liidu juht.

KUTSUVAD HINNAD: Näide turukauba hindadest Riia keskturu öömüügil: tikker 2 eurot kilo kohta, mustikas 2.50 liitri kohta. Foto: Martin Ahven

Tarbijakaitse ei tegele päritolupettusega

Tarbijakaitseameti teatel ei tegele nemad puu ja köögiviljade päritolumaa kontrolliga, vaid nende poole pöörduvad tarbijad, kel mure seoses arveldamise õigsuse ja mõõtmise täpsusega.

„Maasikatega seoses on 2019. aastal olnud kaks pöördumist. Mõlemal korral on tekkinud arusaamatus kastiga maasikate ostmisel. Tarbijale on öeldud, et kastis on 2 kilogrammi maasikaid ning arveldamine oleks käinud kilohinna alusel, kuid üle kaaludes oli kastis paarsada grammi vähem,“ ütles ameti pressiesindaja Anne-Mai Helemäe.

Tema sõnul on sel aastal olnud kaks pöördumist ka seoses murelitega. „Ühel juhul puudutas küsimus murelite kaalumist ning niinimetatud taara kaalu. Teisel puhul oli küsimus kilohinna kuvamises. Väljas oli karbiga murelite hind, kuid kilohinda ei olnud kusagil.“