Juhtkiri

Juhtkiri | Kas Eesti sildi tagant piilub Poola maasikas? (18)

Ohtuleht.ee, 9. juuli 2019, 21:58
Foto: Julia Vakina
Möödunud nädalal sai palju tähelepanu Maalehe korraldatud eksperiment, kus testiti taimekaitsevahendi jääkide sisaldust eri päritolu marjades – murettekitav tulemus puudutas just Eesti maasikat. Ei läinud kaua aega, kui tekkisid kahtlused, kas testitud maasikas ongi üldse Eesti päritolu. Ka põllult võetud proovid näivad kinnitavat: probleem polegi ehk mitte kodumaise marja pritsimises keelatud kemikaalidega, vaid nn päritolupettuses: võõramaist marja müüakse Eesti sildi all või toimub eri marjade segamine.

Jutud, et selline petuskeem on Eesti suurturgudel levinud praktika, on tegelikult ringelnud juba pikka aega. Arusaadavalt pole selle kontrollimine lihtsate killast: maitse ja välimuse poolest ei pruugi maasikatel üldse vahet teha; kasutatud kemikaalid on küll hea indikaator, ent nende jääke tuvastavad testid on kallid. Pealegi on ostjail kiusatus usaldada turusolkijat, sest odav hind on endiselt kõva müügiargument (olgugi et liiga madalale aetud hind kahjustab eelkõige ausaid kauplejaid). Küll laseb Õhtulehe korraldatud vaatlus varahommikusel Tallinna keskturul aimata probleemi suurust: mis on pildil valesti, kui ööpimeduses saabub turule maasikakaste täislaotud Leedu numbrimärkidega kaubaauto, kuid päevavalguses on müügilettidel lõviosas sildid, mis kuulutavad marja kodumaist päritolu? Kahjuks ei saa me lugejale kindla veendumusega öelda, kes konkreetsetest kauplejatest ajab oma äri ausalt ja kes tegeleb pettusega.

Ka pole kuulda olnud, et Eesti toiduamet oleks maasikate päritolu tuvastamise ja kontrolli nii põhjalikult ette võtnud nagu näiteks Soome kolleegid, kes maasikate isotoobitihedust mõõtes saavad pea täiesti kindlalt öelda, kas tegemist on kodumaise marjaga. Küll annavad sellised arengud lootust, et meilgi töötatakse kontrollisõela tihendamise nimel.

Seniks aga kehtib maasikaostjaile soovitus: usalda, aga kontrolli. Aus kaupleja oskab kindlasti öelda, millisest talust müüdav mari pärit on. Kasvatajate huvides on aga, et petturid nende kaubamärki välismaiste maasikate turustamiseks ära ei kasutaks – kahtluste korral oleks sellest hea teada anda.

Samal teemal

9. juuli 2019, 21:30
ÕHTULEHE TURU-UURING: kuidas nii, et Eesti maasikad tulevad turule Leedu rekas?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee