Saatejuht Giorgi Gabunia kostitas Venemaa presidenti ropu monoloogigaFoto: Giorgi Gabunia / Facebook
Maailm
8. juuli 2019 21:04

Putini-vastane tiraad Gruusia televisioonis ärritas Venemaad (31)

Kremli kõneisik Dmitri Peskov peab pühapäeval Gruusia televisioonis kõlanud kriitilist monoloogi Vene presidendi aadressil täiesti vastuvõetamatuks. Erakanal, mille eetris solvangud kõlasid, palus juba vabandust. President Putin aga kutsus Gruusias puhkavaid venelasi kodumaale tagasi pöörduma.

Gruusia ja Venemaa suhted on viimasel ajal järjest halvenenud niigi. Eelmisel kuul tormas Gruusia parlamenti mitme tuhande pealine vihane rahvajõuk, keda ärritas see, et Vene duuma saadikul kõnepuldis rääkida lubati.

Saadik Sergei Gavrilov ja teised Vene delegaadid viibisid 21. juunil Thbilisis seoses Õigeusu parlamentidevahelise assamblee (IAO) peassamblee 26. istungjärguga. Gavrilov avas istungjärgu ning pöördus delegaatide poole istudes Gruusia parlamendi spiikri toolis ja kõneledes vene keeles. Ise süüdistas Gavrilov lahvatanud vägivallas Gruusia meediat, kes rahvast tema vastu üles ärritas.

Pühapäeva õhtul hakkas Gruusia populaarseima erakanali Rustavi-2 saatejuht Giorgi Gabunia eetris Venemaa riigipea Vladimir Putini suunas solvanguid pilduma. Emotsionaalne ning vulgaarne Gabunia pidas vene keeles maha terve tiraadi, sõimates venelasi orjadeks ja käskides neil Gruusia aladelt uttu tõmmata. Vene presidenti sõimas ropendav saatejuht muu hulgas „morsa t**aks“. Vihapurske lõpus lisas ta Putinile: „Ah, teie emmeke on surnud, küll on kahju.“

Rustavi-2 palus Gabunia sõnavõtu pärast vabandust. Gruusia peaminister Mamuka Bahtadze mõistis saatejuhi soolo hukka, sõnades, et sellised provokatsioonid seavad riigi ja selle elanikud ohtu. Ka president Salome Zurabišvili leidis, et Gabunia monoloog polnud sobilik. Vene välisministeerium kirjutab omapoolses pöördumises, et Gruusia liidrite hukkamõist Gabunia suhtes, samuti Gruusia üldine negatiivne reaktsioon saatejuhi käitumisele ei jäänud siiski märkamata.

BBC kirjutab, et 8. juulist kehtib president Putini nõudmisel ajutise lennukeeld Venemaa lennujaamadest Gruusiasse, samuti kutsus president Gruusias puhkavad Vene turistid kodumaale tagasi. Lisaks nõudis Putin impordipiiranguid Gruusia veinidele. Lennukeelu allkirjastas Putin juba 22. juunil. Gabunia pöördumine leidis aset mõni tund enne selle jõustumist.

Rustavi-2 programm peatus ohutuskaalutlustel mõneks tunniks, sest telejaama hoone juurde kogunes ööl vastu esmaspäeva meeleavaldajate jõuk, kes nõudis Gabunia vallandamist. Mitu tööle tulnud kaameraoperaatorit ja ajakirjanikku sattus vihaste protestijate piiramisrõngasse ning sai ka vigastada.