Maailm

USA piirivalvurid soovitasid janustel kinnipeetavatel vetsupotist juua (38)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. juuli 2019 19:03
Naised kinnipidamiskongis kirjeldavad, et neid hoitakse ebainimlikes tingimustes ning nad ei tea, mis nende lastest on saanudFoto: @JoaquinCastrotx/Twitter
Texase osariigis USA-Mehhiko piiri külastanud poliitikuid tabas ebameeldiv vaatepilt: ebaseaduslike piiriületajate kinnipidamistingimused on allapoole igasugust arvestust ning puurides hoitud naistel, kes vedelikupuuduse üle kurtsid, soovitasid valvurid vett juua WC-potist. Ühe poliitiku sõnul pole tegemist kinnipidamisasutuste, vaid koonduslaagritega.

Mitu kongresmeni inspekteeris piirivalveameti hooneid El Pasos ja Clintis, kus hoitakse neid, keda kahtlustatakse illegaalses piiriületuses. Ehkki töötajad võtsid poliitikutelt mobiiltelefonid ära, õnnestus ühel kongresmenil telefon El Pasos salaja sisse smugeldada ja sellega mõned pildid teha.

Kongresmen Madeleine Dean rääkis ABC Newsile oma külaskäigust: „Kui proovisime kraanist vett lasta, ei tulnud midagi välja. Naised siis rääkisid, et neile öeldi, et tualetipotist on okei juua, et see on joogikõlbulik vesi.“ Ka kongresmen Joaquin Castro, kes salaja kaasa võetud telefoniga pilte tegi, sõnas, et üks naine rääkis talle, kuidas valvur käskis tal vetsupotist juua. Castro lisab, et naised istusid vanglakongi moodi toakeses, kus mitme peale oligi kasutada vaid üks WC-pott. Naised rääkisid, et enne poliitikute saabumist nägid ruumid veelgi trööstitumad välja, kuid väitsid, et valvurid üritasid elu eest kõik läikima lüüa. Väidetavalt lubati neil ka kohe pärast ülevaatusest teatamist ennast pesemas-kasimas käia.

Kongresmen Judy Chu kirjeldas: „Ealeski ei unusta ma seda vaatepilti seal kongis, kus viisteist pisarais naist rääkisid, kuidas nad on oma lastest lahku kistud, neil pole joogivett ja pole ka aimugi, millal nad välja pääsevad, sest nad istuvad seal juba viimased viiskümmend päeva. Üks naine rääkis, et kannatab epilepsia käes, kuid ravimitele tal ligipääs puudub.“

Ehkki piirivalveamet mõistab hukka mõnitavad kommentaarid salajases Facebooki-grupis, ei ole nad aga sugugi nõus ülejäänud kriitikaga. Teles esinenud ameti asevolinik sõnas, et nende asutus kohtleb kõiki kinnipeetavaid vastavalt heale tavale ning pesu- ega joogiveest neil kindlasti puudust ei ole. Samas on antud hooned ehitatud vaid kuni sajale kinnipeetavale, kelle suhtes langetaksid ametnikud otsuse ideaalis vaid loetud tundide jooksul. Mõned kinnipeetavad aga väidavad, et virelevad kongides juba kümneid päevi.

Sotsiaalvõrgustikes osutasid mõned kommentaatorid sellele, et säärased tualetid, mida piirivalve kinnipidamisruumides kasutatakse, ongi ehitatud sellise tegumoega, et poti kohal on kraanikauss. Selle vesi aga pole ühenduses poti loputusveega. Mõned skeptikud kahtlustavad, et kongresmenid kas ei mõistnud seda või utreerisid seda kirjeldades nii, et piirivalvuritest halb mulje jääks. Kongresmen Ocasio-Cortez aga kinnitab, et saab aru küll, milline pott-kraanikausi ülesehitus on, kuid üle vaadatud kraanikausid lihtsalt ei töötanud. Tema sõnul on tegemist sisuliselt koonduslaagritega.

Samas ei väida USA võimud, et probleeme pole üldse. Sisejulgeolekuministeeriumi avaldatud fotodelt ilmneb, et piiripunktid on tõepoolest täiesti ülerahvastatud ja inimesed magavad põrandal pead-jalad koos. Ka USA meedia on hakanud kinnipeetavatest, eriti migrantide lastest rohkem kirjutama. New York Timesi 6. juulil ilmunud artikkel kirjeldab, kuidas piiratud tingimustes hoitud sadade laste seas levivad nakkushaigused, pesemata ihu ja riiete hais matab hinge ning laste nutt ja kisa on Clinti piirilinna kinnimajas pidevaks fooniks. Sugugi mitte kõik piirivalvurid ei suhtu asjasse ükskõiksuse või naljaga nagu Facebookist võib mulje jääda. Paljud valutavad laste pärast südant ja süüdistavad kõrgemaid juhte, et need on lubanud asjadel käest ära minna ega rahasta piirivalvet piisavalt. Üks töötaja rääkis Timesi ajakirjanikule, et iga kord, kui peab lapselt voodi ära võtma, sest uustulnukad tuleb kuidagi ära mahutada, voodid aga võtavad ruumi, murrab see ta südame. Mõned lapsed on kinnipidamisasutustes ka surnud.

Rahvast täis tuubitud kinnipidamisasutus piiri ääres Foto: Department of Homeland Security Office of the Inspector General

USAsse rändavad viimasel ajal massid Kesk-Ameerikast, inimesed, kes loodavad põgeneda seal lokkava jõuguvägivalla, vaesuse ja tagakiusamise eest. Palju on ka lastega rändavaid emasid, kes pagevad vägivaldsest lähisuhtest. USA aga enam jõugu- või koduvägivalla põgenikke asüülitaotlejate hulka ei loe.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee