Juhtkiri

Juhtkiri | Laulupeovaimustus püsib korraldusvigade kiuste (8)

ohtuleht.ee, 8. juuli 2019, 16:21
Foto: Stanislav Moshkov
Mälu võib olla petlik, tuleb tõdeda, lugedes laulupeoliste muljeid nädalavahetuse suursündmusest: arvamused lähevad lahku selleski, kas lauluväljakul, kuhu oli pühapäeval kogunenud ligi 100 000 inimest, oli liikumiseks ruumi küllalt või meenutas peoplats piknikutekkide ja titekärude takistusrada, kus ei pääsenud sammugi astuma. Nii tuleks ettevaatlikult suhtuda ka 30 aasta tagustesse meenutustesse, mille järgi mahub lauluväljakule tegelikult kuni 300 000 inimest, ja seega järeldusse, et peolepääsu „ennatlikult“ sulgenud meeskond pole oma ametit väärt.

Ilma seda tegemata võinuksime halvimal juhul olla tunnistajaks olukorrale, kus kiirabi ei jõua kriitilises seisus abivajajani isegi 10–15 minuti jooksul – laulupeo väravate taha jäänute pahameele asemel kõneleksid pealkirjad sel juhul korraldajate räigest vastutustundetusest. Küll aga võinuks suur osa sellestki pahameelest olemata jääda, kui piletimüügi lõppemist oleks paremini kommunikeeritud: näiteks 2014. aasta üldlaulupeo kogemusele tuginedes öelda varakult, et selline võimalus on vähemalt teoreetiliselt olemas. Kas kohandamist vajab pigem teavituskord või suisa lauluväljak – pakutud on näiteks pingiridade lisamist, mis võtvat vähem ruumi kui murule laotatud tekid – tuleks välja nuputada enne järgmist pidu. Sama kehtib ühistranspordi korralduse kohta, mis ei saa toimida eeldusel, et kohale tulnud rahvamassid on ühtmoodi heas vormis võtmaks ette jalgsimatka, kui buss mingil põhjusel tulemata jääb.

Küll aga võivad vast kõik kohalkäinud tunnistada, et mõned ebamugavused – siia hulka võiks lugeda ka kultuuriministri kõne, mis mõjus sama pingutatud-piinlikult kui eelkäijategi omad – olid talumist väärt, et ajaloolisest laulupeost osa saada. Peo teise päeva populaarsust võib seletada traditsiooniliselt rahvalikuma (võrreldes esimese päeva akadeemilisema) repertuaariga. Seekord soosis rahva kokkutulemist ka ilmataat ja tõenäoliselt tõsiasigi, et tegu oli juubelilaulupeoga. Vaimustus meie suurpeost on aga nakkav, ja nii tuleks korraldajail ka tulevikus pigem rohkemateks kui vähemateks osalejateks ja külalisteks valmis olla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee