Maailm

LÕUNANAABRID TEGIDKI ÄRA: Läti seim langetas kange alkoholi aktsiisi (139)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. juuli 2019 15:55
Alko 1000 kauplus ja ostlejad Valkas Foto: Aldo Luud
8. juulil otsustas Läti seim langetada kange alkoholi aktsiisi. Otsus jääb kehtima kuni 2020. aastani.

Kange alkoholi aktsiis tõusis Lätis alles äsja, selle aasta märtsis. Nüüd selle muutmise poolt hääletas 51, vastu 31 saadikut. Kehtima hakkab 15 protsendi võrra alandatud aktsiis selle aasta 1. augustist ning püsib kuni 2020. aasta 29. veebruarini, mil aktsiis uuesti tõuseb. 

Samal teemal

Aktsiisimuutuse poolt hääletanud saadikud tõid esile aktsiisilanguse Eestis, mis on nende hinnangul ohuks piirikaubandusele ja Läti alkoturule, vahendab leta.lv.

Õlleaktsiisi langetamist seim siiski ei toetanud.

Läti poliitikud asusid aktsiisilangust arutama teatava vastumeelsusega. Möödunud kuul rääkis peaminister Arturs Krišjānis Kariņš, et mitu aastat tagasi sõlmisid Läti ja Eesti kokkuleppe, et ka Läti tõstab alkoatsiisi ning jõuab sellega Eesti aktsiisimäärale lähemale. Läti plaaniks oli seda teha tasapisi ja aegamööda. „Loomulikult ei taha ma mingil juhul alustada Eesti vastu mingit aktsiisisõda, aga kui eestlased kokkuleppest kinni ei pea ja meie vastu selle sõja algatavad, siis ei jää meil muud üle kui vastata samaga ning vähendada vastavalt ka meie aktsiisi,“ sõnas Kariņš.

Läti poliitikud on valmis ka selleks, et 2020. aasta 1. märtsis võib juhtuda, et kangete jookide aktsiis automaatselt ei tõusegi. Edasiste otsuste tegemisel oleneb nende sõnul paljugi läbirääkimistest eestlastega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee