Alko 1000 kauplus ja ostlejad Valkas Foto: Aldo Luud
Toimetas Greete Kõrvits 8. juuli 2019 15:55
8. juulil otsustas Läti seim langetada kange alkoholi aktsiisi. Otsus jääb kehtima kuni 2020. aastani.

Kange alkoholi aktsiis tõusis Lätis alles äsja, selle aasta märtsis. Nüüd selle muutmise poolt hääletas 51, vastu 31 saadikut. Kehtima hakkab 15 protsendi võrra alandatud aktsiis selle aasta 1. augustist ning püsib kuni 2020. aasta 29. veebruarini, mil aktsiis uuesti tõuseb. 

Aktsiisimuutuse poolt hääletanud saadikud tõid esile aktsiisilanguse Eestis, mis on nende hinnangul ohuks piirikaubandusele ja Läti alkoturule, vahendab leta.lv.

Õlleaktsiisi langetamist seim siiski ei toetanud.

Läti poliitikud asusid aktsiisilangust arutama teatava vastumeelsusega. Möödunud kuul rääkis peaminister Arturs Krišjānis Kariņš, et mitu aastat tagasi sõlmisid Läti ja Eesti kokkuleppe, et ka Läti tõstab alkoatsiisi ning jõuab sellega Eesti aktsiisimäärale lähemale. Läti plaaniks oli seda teha tasapisi ja aegamööda. „Loomulikult ei taha ma mingil juhul alustada Eesti vastu mingit aktsiisisõda, aga kui eestlased kokkuleppest kinni ei pea ja meie vastu selle sõja algatavad, siis ei jää meil muud üle kui vastata samaga ning vähendada vastavalt ka meie aktsiisi,“ sõnas Kariņš.

Läti poliitikud on valmis ka selleks, et 2020. aasta 1. märtsis võib juhtuda, et kangete jookide aktsiis automaatselt ei tõusegi. Edasiste otsuste tegemisel oleneb nende sõnul paljugi läbirääkimistest eestlastega.

Samal teemal

Kommentaarid  (139)

Eestis puudub poliitikutel vastutus. 10. juuli 2019 10:25
Miks lätlased küll nii "rumalad" on, et ei mõtle nagu Ossinovski. Lätlased oleksid pidanud Ossinvskit tehes hoopis aktsiisi kõvasti tõstma. Või äkki on Ossinovski lätlane ja aitas eesti rahadega Läti riiki-valitsust? Kui Ossinovski niipalju Lätile on kasu toonud, kas ta siis sobibki enam Eestisse elama, kuid kindlasti mitte riigi ega poliitilistesse struktuuridesse tööle ka mitte vabatahtlikuna. Või peaksid SD ta parteist väljaviskama ja võimuorganid ta vastutusele võtma?
09:25 kui rumal jutt jälle ühelt e-krejumbult 10. juuli 2019 12:51
Kõik see aktsiisitõus toimus ratase ja tema juhitud valitsuskoalitsiooni nõusolekul Sellepärast tuleb ikka ratas selle aktsiisitõusu tõttu esmajörjekorras vastutusele võtta ja siis alles sotsid ja irlitsikud.
Ja- üleskutseid 10. juuli 2019 08:13
on mõtet kirjutada siis, kui nad on asjalikud ja siinkohal ka elu ja oluga kaasas käivad. Mõttetut propagandat on kogu inimsugu, seal-hulgas ka meie armsas Eestis, olnud liigagi rohkelt.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS