Maailm

Avaldatud 8. juulil kell 15. Täiendatud 9. juulil kell 14.50 

PAMPLONA HÄRJAJOOKSUD: seikluseotsijad naudivad verist pidu (12)

Aadu Hiietamm, 9. juuli 2019, 14:50
Parameedik teisipäeval Pamplanas härjajooksul vigasta saanule esmaabi andmas. Foto: EPA/Scanpix
Põhja-Hispaanias Baskimaal Pamplonas naudivad üle maailma kokku sõitnud seikluseotsijad võitluspullide ja härgade eest jooksmisega kaasnevat ligi kolm minutit kestvat hirmu- ja adrenaliinipuhangut. 7.–14. juulini toimub seal kohaliku aja järgi igal hommikul kell 8 härjajooks. Kolmes esimeses härjajooksus sai vigastada kümme hulljulget. Inimeste surma on seni õnnestunud vältida. Küll aga tapetakse õhtuti härjajooksul osalenud loomad.

San Fermini festival toob tänavu 200 000 elanikuga Pamplonasse kuni poolteist miljonit külalist. Korda peavad tuhanded politseinikud. 

San Fermini pidustuste raames toimuvad kaheksa härjajooksu kirjutas aastal 1926 ilmunud esikromaanis “Ja päike tõuseb” kuulsaks kirjanik Ernest Hemingway. Tema sõnul toimub Pamplonas omalaadne elurõõmu ja vaimustuse plahvatus. Ja seda ei sega ka aeg-ajalt ette tulevad üksikud surmajuhtumid.

Väidetavalt ulatub härjajooksu traditsioon juba aastasse 1591. Algul oli sellel puht praktiline eesmärk – muul moel oli härga keeruline areenile meelitada. Toona jooksid loomade ees vaid üksikud kartmatud. Tänapäeval sõidavad Pamplonasse üle maailma kokku seiklusteotsijad, kes naudivad sarviliste loomade eest ära jooksmisega kaasnevat kuni kolmeminutilist hirmu- ja adrenaliinipuhangut.

ELU EEST: Pamplona härjajooks on täies hoos.Foto: EPA/Scanpix

Samal teemal

Kuus kuni 650 kilogrammi kaaluvat võitluspulli ja samapalju härgi jooksevad hommikul munakivisillutisega kaetud kitsaste tänavate kaudu võitlusareenile, kus nad samal õhtul toimuval härjavõitlusel tapetakse. Teravate sarvedega loomade ees liduvad areeni poole valgeid särke ja punaseid kaelarätikuid kandvad inimesed. Distants on 875 meetri pikkune ning sellel osalejate suur soov on tunda kuklas ärritunud härgade hingeõhku. Kuigi munakivisillutis on spetsiaalse lahusega karedaks muudetud, leidub libastujaid, kes riskivad jääda härgade jalge alla või saada lausa sarvedest torgitud.

Kolmes jooksus kümme vigastatut 

Tänavu sai esimeses härjajooksus vigastada viis meest ning teises kaks meest ja üks naine.  

Pühapäeval torkas pull 46aastasele San Francisco elanikule pull jooksu lõpus härjavõitlusareenil sarve kaela. 23aastane Kentucky osariigist Florence´ist pärit mees ja 40aastane hispaanlane said sarvega haava reide. Kaks noort hispaanlast pääses kergemate peavigastustega.

Esmaspäeval sai kaks kohalikku meest,  45- ja 61aastane, pea ja õlavigastusi ning 19aastane naine toimetati haiglasse kaela- ja seljavigastusega. Esmaspäevane jooks oli erakordselt kiire, sest kestis vaid kaks minutit ja 23 sekundit.

Teisipäeval sai vigastada kaks jooksjat: 49aastane britt ja 42aastane ameeriklane. Neist esimene murdis jala ning teisel diagnoositi peapõrutus ja õlavigastus. Jooks ol iaga veelgi kiirem kui esmaspäeval: kaks minuti ja 13 sekundit.

ELU EEST: Pamplona härjajooks on täies hoos.Foto: Reuters/Scanpix

Mullu  oli kaheksa härjajooksu kokkuvõttes vigastatuid 42.

Surmaga lõppes härjajooks viimati 2009. aastal, kui Madridi lähedalt pärit 27aastane Daniel Jimeno jäi 600 kilogrammi kaalunud loomale nii õnnetult jalgu, et viimane ta sarvega läbi torkas. Kaelaarteri- ja kopsuvigastusega Jimeno suri haiglas.  Kokku on alates 1911. aastast Pamplonas härjajooksul elu kaotanud  eri andmetel 15 või 16 inimest.

Pamplona härjajooksu kritiseerisid reedel Pamplona raekoja ees karmilt, kuid taas tulemusteta loomakaitsjad, kelle sõnul on see väga julm traditsioon, sest härjad tapetakse hiljem areenil. „Me elame 2019. aastal. Ükski elusolend ei tohi piinarikkalt surra,“ rõhutas loomaõigusorganisatsioon PETA. 

Hispaania televisioon teeb härjajooksust igal hommikul otseülekande. Põnevamaid kaadreid näeb hiljem palju kordi ka aegluubis. Saates saavad sõna ka meedikud, kes teatavad, mitu inimest lõppenud härjajooksus vigastada sai.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee