Eesti uudised

KES VASTUTAB? Laulupeo piletikrahh oli hiiglaslik kommunikatsiooniprohmakas (148)

Viljar Voog, 8. juuli 2019, 13:23
Lauluväljak on täis, pileteid juurde ei müüdud.Foto: Robin Roots
Tuhanded inimesed ei saanud pühapäeval osa juubelilaulupeost, sest korraldajad sulgesid olematu etteteatamisega piletikassad. Peo kokku võtnud pressikonverentsil rõhutati, et ajalooline otsust tehti üksnes turvalisuskaalutlustel.

„Pileteid on müüdud peonädala alguseks rohkem kui varasemate pidude eel samaks ajaks. Laulupeole saab pileteid osta ka väravast, kuid mõistlik on siiski järjekordasid vältida ja pilet eelmüügist osta,” sõnas möödunud teisipäeval pressiteate vahendusel Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse teabejuht Sten Weidebaum. Prohveti mõõtu mees välja ei andnud: kauaks väravad avatuks ei jäänud.

Samal teemal

Möödunud nädala alguses oli pühapäevasele laulupeole müüdud 40 000 piletit. Peopäeva hommikul, juba enne kontserdi algust, ületas eelmüügist omaniku leidnud pääsmete arv 60 000 piiri ja korraldajad lõid digitaalsed piletikassad lukku. Füüsilised putkad müüsid pääsmeid veel veidi edasi, nõnda pääses lauluväljakule paartuhat lisainimest, kuid lõpuks pandi sealgi piir peale. Üle saja meetri pikad kassajärjekorrad ohkasid ja kirusid.

Väidetavalt oli oht, et pileteid enam juurde ei müüda, õhus ka 2014. aasta üldlaulupeol. Ametlikult pole aga kunagi kommunitseeritud, et lauluväljak võib täis saada. Enamike inimeste jaoks oligi see suurim šokk: kui ajalooliselt on uhkusega räägitud 150 000 või isegi 300 000 inimesest, kes patriotismihõngusest inspiratsiooni saades Lasnamäe nõlvale ära mahuvad, siis nüüd tõmmati järsku 100 000 inimesega (piletiostjad ja esinejad kokku) piir.

Esimest korda laulupidude 150aastases ajaloos said piletid otsa. „Need otsused, mis eile operatiivstaabis osalejate turvalisuse tagamiseks sündisid, olid rasked aga vajalikud,“ selgitas Weidebaum esmaspäeval toimunud pressikonverentsil. Mees vabandas inimeste ees, kelle plaanid said rikutud, kuid rõhutas, et olukord oli erakordne. Kui tavaliselt lahkub pärast esinemist väljakult iga viies laulja või pillimängija, siis seekord jäid kõik pärale ning seetõttu ei saanud rohkem rahvast lihtsalt sisse lubada.

Lauluväljak on täis, pileteid juurde ei müüdud.Foto: Robin Roots

„Need ei olnud kerged otsused,“ kordas ka juubelipeo turvajuht Einar Lillo. „Need olid parimad, mis antud hetkel olid võimalik langetada. Kui ka mõni üksik taktikaline tõrvatilk meie tegevusse sattus, siis meepoti värvi või maitset see ei mõjutanud.“

Kui juba viis aastat tagasi oli õhus võimalus, et piletimüük võidakse sulgeda, siis miks ei olnud sellist ohtu kunagi avalikkusele räägitud?

„See on hea küsimus, miks sellest räägitud pole…“ jäi Lillo Õhtulehe küsimuse peale mõtlikuks. „Võib-olla oleme me ka ise elanud selle 300 000 inimese võimalikkuse ettekujutuses.“ Mehe sõnul tekkis aga olukord, kus meditsiiniteenistusel võinuks minna abivajajani jõudmiseks 10-15 minutit ja sel võinuks olla traagilised tagajärjed – seetõttu pidi rahvamassidele piiri panema.

***
SAHKERMAHKER: kuidas pääsesid piletita huvilised laulupeole?

Et laulupeo piletimüük lõppes ootamatult, pidid tuhanded inimesed leidma endale alternatiivse mooduse lauluväljakule sisenemiseks. Järgnevalt lühikokkuvõte Õhtuleheni jõudnud nippidest, kuidas end peole nihverdati.

  • Esiteks kõige ilmsem variant: osteti ära kellegi teise pilet. Pole kuulda olnud, et keegi oleks oma pääsme eest nõudnud astronoomilist hinda. 
  • Teiseks levinud viisiks oli esineja käepaelaga sisenemine. Õige omanik hoidis oma paela võimalikult lõdvalt, et seda oleks lihtne maha libistada. Lõtk peideti näiteks kellarihma alla. Kui kandja sisse oli saanud, ulatati pael läbi aia järgmisele huvilisele.
  • Kolmandaks, tutvused! Kui lauluväljaku väravas korda valvanud turvamees oli tuttav, äkki isegi sõber, pigistas ta silma kinni.
  • Neljas variant olid jõu- ja ilunumbrid. Tõenäoliselt läheb just see osa laulupeofolkloori, sest inimesed ronisid üle aedade, peenemad noored pressisid end avadest läbi ning kannatlikumad rutjusid end läbi Lasnamäe nõlval paikneva padriku, et peoplatsile pääseda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee