Poliitika

VIDEO | Kultuuriministri improviseeritud kõne: kui tarvis, siis laulame uuesti „Peatage Lasnamäe“ (120)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 8. juuli 2019 11:24
Kultuuriminister Tõnis LukasFoto: Erki Pärnaku
Laulupeol pidas emotsionaalse kõne ka kultuuriminister Tõnis Lukas, kes kiitis oma sõnavõtus kõiki muusikaga tegelevaid inimesi ja kinnitas, et pühapaigaks saanud lauluväljaku ümbrusesse ei mahu enam kunagi ükski tornelamu ega muu ehitis.

Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juht Meelis Kompus kinnitas Õhtulehele, et ministri kõne ei olnud ette kirjutatud ja pigem oli Lukas sadade tuhandete ees improviseerinud.

Samal teemal

Õhtuleht avaldab kultuuriministri  kõne täismahus.

Aitäh teile kõigile, kes te olete üldse elus laulnud, aga eriti neile, kes oskavad laule luua. Laulupidu on meil 150 aastat vana, aga esimesel laulupeol oli meie oma loodud lugusid ainult paar – Kunileiu „Mu isamaa on minu arm“ ja „Sind surmani“ ja peaaegu varsti ka päris omaks võetud „Mu isamaa mu õnn ja rõõm“. Ülejäänud lood olid laenatud ja tõlgitud. Nüüdseks on meil peale kasvanud terve hulk, terve laine, mitu-mitu põlvkonda väga häid heliloojad, koorijuhte, orkestrijuhte ja üldse kõiki muusikaga seotud inimesi. Aitäh, et olete sirgunud!

Me tunneme selle maa hinge, meil on pühad paigad. Me süütasime 1. juunil laulu- ja tantsupeo tule Raadil Tartus Eesti rahva muuseumi õues. Me oleme nüüd siin, eestlaste pühas paigas, mille me oleme ise pühaks laulnud. Mitte et me oleks siin kõik 100aastased ja vanemad, aga mille meie esivanemad on pühaks laulnud. See on meile kallis koht ja me peame siia ära mahtuma. Me peame siia mahtuma nii, et me tunneksime, et me oleme kõik koos, et üksi pole keegi. Siia, lauluväljakule ja selle ümbrusesse ei mahu enam ühtegi tornelamut ega muud ehitist. Kui tarvis, siis laulame uuesti „Peatage Lasnamäe“.

Kas meil on vaja leiutada midagi uut, et tunda, et oleme üheskoos? Ei ole, sest meil on laulupidu juba olemas. Me tuleme siia kokku isamaa ilu hoieldes ja mõtleme alati suure rõõmuga..ja vat nüüd läheb lõbusaks..mõtleme, et eestlane olen ja eestlaseks jään, kui mind eestlaseks loodi, eestlane olla on uhke ja hää, vabalt, vaarisa moodi!

 

Samal teemal

08.06.2019
FOTO | Toomas Hendrik Ilves osales laulupeol koos tütardega
08.06.2019
Lugejakiri | Laulupeo korraldajad oleksid võinud hoiatada, et kõigile pileteid ei jätku
07.06.2019
GALERII | Laulupeo lõpp: tuli on väljakul küll kustunud, aga põleb südames edasi
07.06.2019
GALERII | Kultuurne või kultuuritu? Miks peolised lauluväljakult lahkudes oma prügi vedelema jätavad?!