Maailm

Itaaliasse jõuavad riburada pagulastega koormatud laevad (27)

Tõnis Erilaid, 8. juuli 2019 11:08
ALEX LAMPEDUSA SADAMAS: Kuunar tuli öövarjus pardast pardani tulvil pagulasi, keda ei lubatud maale ja hoiti laeval kõrvetava päikese käes.Foto: EPA/Scanpix
Nädalapäevad tagasi eiras Vahemerelt pagulasi päästnud laev Sea-Watch 3 Itaalia rannavalve korraldusi ja sõitis öövarjus Lampedusa sadamasse. Tema eeskujul saabus laupäeva öösel kuunar Alex ja sadamale lähenes kolmaski pagulasi vedav laev Alan Kurdi.

Kuigi politsei võttis Sea-Watch 3 kapteni, sakslanna Carole Rackete vahi alla, süüdistades teda omavolilises sadamasse sisenemises ja katses uputada politseipaat, mis tema laeva takistada püüdis, pääses Rackete peagi vabaks. Kohtunik Alessandra Vella otsustas, et ta poleks tohtinud oma laeva pardal olnud 53 pagulast Liibüasse tagasi viia, sest seal on nende elu ohus nagu ka Tuneesias, kust samuti on alanud pagulastevoog Euroopasse. Juba kaks nädalat pagulastega Vahemerel triivinud laeval Sea-Watch 3 polnud ka enam võimalik reisi mõnda teise sadamasse jätkata, sest pardal valitsesid ebainimlikud tingimused. Samale tõsiasjale viidates tuli Lampedusa sadamasse ka Alex, kelle esindaja sõnul pole pardal enam ühtegi töötavat tualettruumi, inimestele ei jätku sööki ega joogivett. 

Samal teemal

Alan Kurdi võttis oma pardale pagulasi Liibüa territoriaalvetest ja vastas laeva tagasi juhtida püüdnud rannavalvele, et nende riigis pole pagulaste jaoks kõlblikke elutingimusi, mille tõttu võtavad nad mereõigust järgides kursi ohutusse sadamasse. Lähim selline ongi Itaalia Lampedusa.

Vastuoluline siseminister Matteo Salvini oli juba läinud aastal keelanud pagulasi toovatel laevadel sõita Itaalia sadamaisse ja vaid päev enne Sea-Watch 3 maabumist oli valitsus otsustanud, et  loata saabuvad laevad peavad maksma 50 000 euroni ulatuvat trahvi. 

Vabatahtlikud päästeorganisatsioonid jätkavad sellest hoolimata oma tööd, viidates, et nende abita on inimeste elud veel suuremas ohus kui praegu. Viimaseil andmeil on Vahemeres tänavu hukkunud 681 Euroopasse pürginud inimest.

Saksamaal avaldasid kümned tuhanded inimesed tänavail oma poolehoidu kapten Racketele. Siseminister Horst Seehofer kirjutas Matteo Salvinile, nõudes Itaalia sadamate tingimusteta avamist kõigile pagulaslaevadele. Salvini vastas: „Ei ja ei! Mitte mingil juhul!“ Itaalia juhtiva ajalehe Corriere della Sera küsitlus näitas, et 59 protsenti itaallastest pooldab Salvini karmi pagulasvastasust. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee