Maailm

Kas 298 inimese surm Malaysia Airlinesi lennul MH17 on Vladimir Tsemahhi hingel?

 

Ukraina eriteenistuse töövõit: vahistati separatistide õhutõrjeülem (6)

Tõnis Erilaid, 8. juuli 2019 10:54
VAHI ALL: Endine separatistide õhutõrjeülem Vladimir Stemahh on vahi all Kiievis.Foto: Twitter
Oli 27. juuni. Hommikul viis Vladimir Tsemahh separatistide käes olevas Snežnoje asulas abikaasa tööle, käis turul ja sõitis koju tagasi. Korteris ootasid teda Ukraina eriteenistuse agendid, kes mehest pärast verist kähmlust jagu said ja ta kiiresti üle eraldusjoone toimetasid.

Väidetavalt oli Tsemahh saanud süsti, mis ta kangestas. Läbi 18 kilomeetri kaugusel oleva Mariinka kontrollposti viidi ta võltspaberite abil, mis kinnitasid, et ratastoolis istuv halvatud mees vajab kiiret arstiabi, kirjutab esimesena tema vahistamisest teatanud briti ajaleht The Independent.

Samal teemal

Vladimir Tsemahh juhtis 2014. aastast 2017. aastani separatistide „alampolkovnikuna“ Snežnoje õhukaitset ja Ukraina võimud loodavad temalt saada täpset teavet, mis juhtus 17. juulil 2014, kui asula lähedal tulistati kiirkorras Venemaalt toodud raketikompleksiga Buk alla Malaysia Airlinesi Boeing 777-200ER, mis oli lennul MH17 Amsterdam–Kuala Lumpur. Surma said 298 reisijat ja meeskonnaliiget.

Vahistamine on hoop Putinile

Tsemahhi tunnistus rahvusvahelise kohtu ees annaks hoobi Venemaa presidendile Vladimir Putinile, kes on senimaani kinnitanud, et tema riigil pole 298 inimese tapmisega vähimatki pistmist. Esialgu võttis Kiievi kohus ta 60 päevaks vahi alla, süüdistades meest terrorirühmituse loomises, mille eest võib vanglakaristus ulatuda 15 aastani. 

Afganistani sõja veteran Tsemahh oli kurikuulsa Igor Girkini (Strelkovi) võitlejate ridades juba separatistide vastuhaku alguses Slovjanskis. Pärast haavata saamist ja pensionileminekut andis ta Senžnoje koolis kehalise kasvatuse tunde.

Tsemahhi abikaasa sõnul olid end tavaliste töömeestena esitlenud Ukraina eriteenistuse agendid ilmunud Snežnojesse aegsasti, üürides korteri samasse trepikotta, kus elas ka endise õhukaitseülema pere. Kui Tsemahh läbi peksti ja uimastati, viidi ta üle kontrolljoone väidetavalt tema enda autos.

Mehe abikaasa ja tütar väidavad aga, et õhutõrjeülemaks sai Stemahh alles 2014. aasta sügisel ehk pärast seda, kui Boeing alla tulistati. „Ta oli lihtne sõjamees, kaevandusest rindele tulnud, seisis kontrollpostidel,“ väidab tütar. Selle lükkas kiiresti ümber Stemahhi ülem, endine nõndanimetatud Donetski rahvavabariigi „kaitseminister“ Igor Girkin. Praegu Venemaal pesitsev mees kinnitas, et Tsemahh sai õhukaitseülemaks just tollel saatuslikul juulikuul 2014. aastal. 

BUK: Uurijate kinnitusel tulistati just sellest raketikompleksist Buk lennul MH17 olnud Boeingu pihta. Kompleks ise veeti kiirkorras Venemaale tagasi, kuid sellest õnnestus teha foto Ukraina Makejevkas. Foto: AP/Scanpix 

Girkin väidab küll, et Stemahhi käsutuses polnud rakette, millega võiks tabada kõrgel lennanud Boeingut, ning veel vähem raketikompleksi Buk. Kuid õhutõrjeülem ise on praeguseni internetis rippuvatel 2015. aastast pärit videotel märkinud salapäraselt, et päästis mingi patsaani, aidates midagi peita. Mida peideti, on küll kaetud piiksuga, kuid video uuesti avastanud Ukraina ajakirjanikud väidavad, et teraselt Stemahhi huuli jälgides saab selgeks, et ta ütleb „Buk“.

Ukraina riigi poolt Vladimir Stemahhi kaitsma määratud advokaat Roman Gontarev keeldus The Independentile ütlemast, milliseid tunnistusi on vahistatu seni andnud.

HUKKUMISPAIK: Malaysian Airlines tulistati alla nende väljade kohal 17. juulil 2014. aastal. Foto: Reuters/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee