Eesti uudised

Õigusteadlane pole Martin Helmega nõus: inimõiguste kohus on Eestile vajalik (21)

Siim Randla, 8. juuli 2019, 07:39
„Euroopa inimõiguste kohtu jurisdiktsiooni tunnustamine ei tähenda seda, et riik arvaks, et ta ei saa ise inimõiguste kaitsmisega hakkama ning seda jurisdiktsiooni tunnustavad ilma probleemi tõstatamata kõik stabiilsed Euroopa demokraatiad,“ leiab Tartu ülikooli õigusteaduskonna professor Jaan Ginter, kommenteerides rahandusminister Martin Helme arvamust, et Euroopa inimõiguste kohus ei ole eestlastele vajalik.  

„Kui me ei ole sellega rahul, minugi pärast – reformime seda, vahetame inimesi välja või muudame seadusi. Aga öelda, et me ei saa oma kohtu kaudu inimeste inimõiguste kaitsega hakkama, on tegelikult piinlik,“ on Martin Helme vastanud Postimehe küsimusele, kas EKRE võtaks ENPAst lahkumisega eestlastelt võimaluse pöörduda Euroopa inimõiguste kohtusse.

Jaan Ginteri sõnul on EIKi jurisdiktsiooni tunnustamisel mitu eesmärki: jurisdiktsiooni tunnustamine aitab kaasa sellele, et saaks kujuneda välja suur territoorium, kus inimõigusi kaitstakse ühtsetest standarditest lähtuvalt.
„Teiseks aitab demokraatiate poolt jurisdiktsiooni tunnustamine kaasa sellele, et anda eeskuju demokraatia poole püüdlevatele riikidele, et need tunnustaks EIKi jurisdiktsiooni. Ning eitada ei saa ka seda, et EIKi jurisdiktsiooni tunnustamine annab ka arenenud demokraatlikule riigile võimaluse, et nende inimõiguste järgimise traditsioonidele heidab pilgu peale üks sõltumatu erialase pädevusega kogu,“ selgitab Ginter. „Ka ükski arenenud demokraatia pole pisemate puudusteta. Kõik Euroopa arenenud demokraatiad on mõningaid oma sisseregulatsioone otsustanud täiustada just tänu inimõiguste kohtu lahenditele.“

Ginteri sõnul ei tähenda eelöeldu, et Euroopa inimõiguste kohtul oleks mingi eksimatu allikas, kus on kõik inimõigused veatult kirjas. „Ka inimõiguste kohtu praktika on muutuv ning ka EIK teeb vahel küsitava väärtusega otsuseid. Sellised otsused vajavadki kriitikat, aga hoolimata sellest on EIKil kahtlematult positiivne roll Euroopas inimõiguste tagamisel. 

21 KOMMENTAARI

x
x 9. juuli 2019, 10:49
Euroopa Kohus ja Euroopa Inimõiguste Kohus on väga erinevad asjad. Euroopa Inimõiguste Kohus pole seotud Euroopa Liiduga, see on Euroopa Nõukogu institutsioon.
x
x 9. juuli 2019, 10:47
Euroopa Kohus ja Euroopa Inimõiguste Kohus on väga erinevad asjad. Euroopa Inimõiguste Kohus pole seotud Euroopa Liiduga, see on Euroopa Nõukogu institutsioon.
Loe kõiki (21)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee