Krimi

Kes on 16aastase nooruki surnuks põletamise kahtlusalune Eduard? (24)

Ohtuleht.ee, 4. juuli 2019 22:16
16aastane Kaspar põles Kükitaja külas kodumajja sisse.Foto: Aldo Luud
Eelmisel nädalal väikese rahasumma pärast tülli keeranud 21aastane Eduardi ja 16aastane Kaspari vaheline vimm viis jõhkra kuritööni, kui Eduard politsei kahtlustuse kohaselt pani põlema maja, kus Kaspar parasjagu magas. Kaspar põles majja sisse. Eduard oli politseile vana tuttav.

Eduard oli politseile vana tuttav juba aastaid. Viimane kuritegu enne Kaspari majja põletamist viis Eduardi kohtu alla 2018. aastal. 11. aprillil 2018 varastas Eduard Tartus Riia 2 asuva kvartali ostukeskuse Riia tänava poolsel katusealusel istumisalal pingi peal lebanud mobiiltelefoni Samsung XCover 3 väärtusega 180 eurot. Seda märkas kõrvaline isik, kes üritas Eduardi sündmuskohalt lahkumast takistada. Eduard kukkus teda peksma ja lõi teda rusikaga pähe ja põlvega kehasse. Eduard sai karistuseks viis kuud vangistust ja seitse kuud jäi kanda tingimisi, kui Eduard kahe aasta jooksul ühtegi uut kuritegu toime ei pane. Kuna nüüd süüdistatakse Eduardi tapmises eriti julmal viisil, siis eesootavale karistusele lisanduv seitse kuud on tõenäoliselt selle kõrval köömes.

Samal teemal

Aasta varem oli Eduardi karistatud avaliku korra rikkumise, kehalise väärkohtlemise ja varguste eest. Kui Eduard taotles vanglast ennetähtaegset vabanemist, siis vangla ja prokuratuur seda ei toetanud. Kohtus selgitas Eduard, et ta tarvitas enne vanglat igapäevaselt alkoholi ja seda juba 16-17aastasest vanusest saadik. Lisaks tarvitas ta regulaarselt kanepit. Ka vägivallakuritööd pani ta toime purjuspäi.

Ehkki emaga koos elades oleks pidanud Eduardile majanduslik hakkamasaamine tagatud olema, siis varastas ta just majandusliku kasu saamise nimel. Eduard oli lõpetanud küll põhikooli, kuid seda lihtsustatud õppekava alusel. Hiljem läks ta ametikooli, kuid kuna eestikeelne õpe valmistas talle tõsiseid raskusi, siis sellest ta loobus. Kohtus lubas ta pärast vabanemist tööle minna. Mehel hakkasid probleemid juba noores eas ja esimest korda suunati ta nõustamiskomisjoni 14aastaselt. Seejärel oli tal kaukas kolm väärtegu – pisivargus, politseiniku solvamine ja avaliku korra rikkumine.

Mees hakkas vanglas ka regulaarselt psühhiaatrit külastama ja ravimeid võtma, kuid kohus pidas Eduardi käitumist vabaduses ikkagi ohu märgiks. „Puudub emotsioonidega toimetuleku oskus. Käitub impulsiivselt. Ei lahenda probleeme sihipäraselt,“ seisab kohtu arvamuses. „Keskendub oma heaolule, arvestamata negatiivsete tagajärgedega. Avaldas, et soovib vabaduses alkoholi tarvitamisest hoiduda, kuid ei saa endas kindel olla ega tea, kas suudab sellist lubadust täita.“

Kohus hindas tema tõenäosust uue kuritöö sooritamiseks 64 ja 69 protsendiga. Kohus jättis toona Eduardi trellide taha.

Samal teemal

09.07.2019
FOTOD | JULM MÕRV: süüdatud kodus hukkunud 16aastane poiss oli enne põlengut veel elus
02.06.2019
KOHUTAV TAPATÖÖ: 16aastane noormees põletati majja sisse. Naabertalu perenaine: „Küllap tema sõbrad need süütajad olidki.“