Juhtkiri

Juhtkiri | Kole maasikaplekk marjakasvatajate kuuerevääril (8)

ohtuleht.ee, 4. juuli 2019 17:33
Maalehe korraldatud eksperiment, kus saadeti laborisse analüüsimiseks Eesti turult ostetud Poola, Kreeka ja kohalikku päritolu maasikad, tõi jahmatava tulemuse: üle piirnormi putukatõrjevahendi jääke leiti just kodumaisest marjast. Seejuures on dimetoaat ja ometoaat maasikakasvatuses suisa keelatud ained. Ja mõjuva põhjusega – tegemist on närvimürgiga, mis mõjub nii alla neelates, sisse hingates kui ka nahakontaktil.

Küll aga oleks vale teha järeldust, et edaspidi tasub letilt otsida näiteks vaid Kreeka maasikaid, millel Maalehe katse käigus leiti vaid kahe taimekaitsevahendi jääke ja sedagi kümneid kordi alla murettekitava piirnormi. Valim oli selgelt juhuslik – et ühe katse käigus osutusid kvaliteetsemaks just importmaasikad, ei tähenda, et teinekordki nii läheks. Tõi ju riigikontrolli hiljutine raportki välja, et pigem tasub üle piirnormi taimekaitsevahendite jääkide sisaldust kahtlustada just importviljadel ja vähem kodumaisel mahetoodangul.

Seda olulisem on kiiresti välja selgitada, kuidas tõrvatilk meepotti sattus, et kogu Eesti maasikakasvatussektor ei tunneks end ebaõiglaselt rünnatuna. Kuigi maasikakasvataja, kelle toodangust proov võeti, eitab oma põllu pritsimist keelatud ainetega, ei saa enne uurimist välistada nii seda kui ka teisi rikkumisi. Näiteks on varemgi kuulda olnud juhtumitest, kus kodumaise pähe müüakse turul odavamat välismaist kraami, mille päritolumaal võivadki põllu pritsimisel leebemad reeglid kehtida.

Ent halb oleks ka see, kui kogu juhtum piirduks ühe maasikakasvataja näidispoomisega. Kuna ühe põhjaliku, kõikvõimalikke taimekaitsevahendite jääke tuvastava proovi hind on 408 eurot, pole mõeldav ka kõikide kasvatajate ja edasimüüjate lauskontrollimine. Ometi sunniks tihedam kontrollisõel asjaosalisi enne keelatud võtete kasutamist mitu korda järele mõtlema, kas ajutine kasu kliendi petmisest on ikka väärt seda, et võimaliku vahelejäämise korral ei taha tema kaupa enam keegi osta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee