Eesti uudised

GALERII | Dessant Salmistus: tunne on nagu vaataks sõjafilmi (12)

Reti Jõerand, 4. juuli 2019 18:45
Merepiiril näen laevu. Vaade on tõsiselt kaunis.Foto: Julia Vakina
Neljapäeva hilishommik. Sõidame Salmistu sadama lähistele, kus toimub esimene suurem liitlasvägede meredessandi õppus. Tegemist on suure õppuse väikese osaga, kus osalevad korraga nii mere-, õhu- kui maaväe üksused.

Ühendekspeditsiooniväega on liitunud üheksa riiki: Eesti, Läti, Leedu, Holland, Norra, Taani, Rootsi, Soome ja Ühendkuningriik. Operatsiooni käigus harjutatakse liitlasüksuste meritsi vastuvõtmist ja omavahelist koostööd.

Ilm on ilus, ent tuuline. Enesetunne on kõhe, sest oma teekonnal näen päris mitmeid relvastatud kaitseväelasi. Suurem osa õppuse alast on piiratud punase lindiga ja pean hoolega jälgima, kuhu astuda tohib. Mul pole õrna aimugi, mis toimuma hakkab.

Tavalisi pealtvaatajaid on palju, kes kõik ootavad õppuse algust. Mõned on kaasa võtnud isegi oma matkatooli ja binokli, et paremat ülevaadet saada. Merepiiril näen mõningaid laevu. Vaade on tõsiselt kaunis.

Merepiiril näen laevu. Vaade on tõsiselt kaunis.Foto: Julia Vakina

Maabumisõppuse ajal valitseb ümberringi haudvaikus. Tegevust jälgitakse suure huviga. Näen kaldal kahte paati, mille kõrval varjuvad kaks vormiriietes kaitseväelast, põlvini vees. Osad relvastatud kaitseväelastest on maa peal n-ö valves. Tunne on, nagu vaataks mingit sõjafilmi või vabaõhuetendust. Sõdurid hiilivad, varjuvad ja viskavad ennast kõhuli. Väga põnev on.

Näen kaldal kahte paati, mille kõrval varjuvad kaks vormiriietuses kaitseväelast. Nad on põlvini vees.Foto: Julia Vakina

Eemalt lähenevad valju müraga kaks helikopterit, mis teevad ringe ning jäävad siis mere kohale hõljuma. Kalda poole sõidavad veel kolm paati ning kaitseväelased jooksevad sellest välja, igaüks eri suunas. Mõne aja pärast viskuvad nad kõhuli. 

Eemalt lähenevad valju müraga kaks helikopterit. Nad teevad mere kohal veidikene aega ringe ning jäävad siis mere kohale hõljuma. Kalda poole sõidavad veel kolm paati ning kaitseväelased jooksevad sellest välja.Foto: Julia Vakina

Ühtäkki randub laev, millega saab kaldale transportida nii tehnikat, jalaväge kui ka rasketehnikat.

Ühtäkki liigub minu poole laev, millega saab saab kaldale transportida nii tehnikat, jalaväge kui ka rasketehnikat.Foto: Julia Vakina

Laevast sõidab välja kolm uhket roomikut. Mul on külmavärinad, sest kõik tundub nii tõetruu –  nagu olekski päris sõda.

Laevast sõidab välja kolm roomikut.Foto: Julia Vakina

Järgmisena uhub kalda poole pargas, mis veab endaga kaasa laadur-ekskavaatorit, mille ülesandeks on ranna pinnast tasandada, kui see juhtub olema väga künklik. Praamil on ka üks rullikuga traktor. 

Järgmisena uhub kalda poole pargas.Foto: Julia Vakina

Ringi vaadates näen ühte briti kaitseväelast merd ja toimuvat maalimas. Milline vaatepilt! Vahepeal pistab ta pintsli hambusse ja jälgib. Siis maalib ta rahulikult edasi.

Ringi vaadates näen ühte briti kaitseväelast merd maalimas. Milline vaatepilt! Foto: Julia Vakina

Ühendkuningriigi juhitud rahvusvahelise õppuse Baltic Protector maabumisharjutusel harjutatati läbi liitlasüksuse meritsi vastuvõtmine.

Baltic Protectori harjutusse panustavad kaitseväelased Ühendkuningriigist ja Eestist. Õppusel osalesid ka kaitseliitlased, politsei- ja piirivalveamet ning 1. jalaväebrigaadi koosseisus teeniv NATO liitlaste suurendatud kohaloleku üksus.

Samal teemal

05.07.2019
LAULU- JA TANTSUPIDU PILDIS | Ilmataat hoidis tantsupeolisi peaaegu lõpuni

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee