Poliitika

Enamus tööandjatest ei ole valitsusega rahul. Ministrite sõnul pole ettevõtjatel nurisemiseks põhjust (48)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 4. juuli 2019, 13:28
Justiitsminister Raivo AegFoto: Stanislav Moshkov
Üle poole tööandjaist peab valitsuse tegevuse mõju ettevõtluskeskkonnale negatiivseks. Ministrite sõnul pole tööandjatel nurisemiseks põhjust ja nad peaksid laskma valitsusel oma tööd teha. 

Eesti Tööandjate Keskliiku küsitlusest selgus, et 56 protsenti ettevõtjatest peab valitsuse viimase kolme kuu tegevuse mõju ettevõtluskeskkonna konkurentsivõimele negatiivseks ja 3 protsenti positiivseks. 

Seega on tööandjate hinnang kevadel ametisse asunud uuele valitsusele oluliselt kehvem kui eelmisele valitsusele, kelle tegevust hindas kevadel majanduskeskkonnale halvaks 42 protsenti ettevõtjatest.

Eesti Tööandjate Keskliidu analüütiku Raul Aroni sõnul on negatiivsete hinnangute kasvu põhjuseks umbusaldus uue valitsuse majanduspoliitika vastu, mis ei leevenda tööjõupuudust ega tõsta ka muul moel ettevõtete konkurentsivõimet. Kuigi osad tõid positiivsena välja alkoholiaktsiisi langetamise, tõdesid teised, et see otsus tehti ilma pideva analüüsita ja kiirustades.

„Ettevõtjaid teeb murelikuks üldine signaal, et elatakse tänases päevas. Valitsusel tundub puuduvat pikaajaline vaade ja strateegia, on siis teemaks riigieelarve või pensionisüsteem,“ ütles Aron. „Suur etteheide valitsusele on Eesti hoolikalt ehitatud digiriigi maine lõhkumine – kui minister paneb kahtluse alla e-valimiste turvalisuse, levib see kiiresti kogu maailmas. Samuti näevad tööandjad, et valitsus ei tegele tööjõukriisi probleemiga ning senine tegevus hoopis vähendab välismaiste talentide soovi Eestisse tööle tulla. See seab ohtu ka välisinvesteeringud ja uute töökohtade loomise.“

Tööandjate soovitused valitsusele

„Majandusarengu ja üldise heaolu teel seisvad takistused on meil hästi teada ja valitsus peaks eeskätt vaatama, kuidas neid takistusi kõrvaldada. Mitte tegelema populistlike teemadega,“ ütles Aron.

“Tööandjad ootavad valitsuselt, et poliitikud võtaks ette pikaajalise vaate ning tegeleksid ka riigijuhtimise strateegiaga. Tõsiselt tuleb üle vaadata retoorika ja mõelda sellele, kuidas Eesti maailmas välja paistab. Lõpetada tuleb pea liiva alla peitmine tööjõupuuduse teemal. Tegelda süsteemselt hariduse, teaduse ja tööturu vajaduste ühtlustamisega. Eeskätt aga arvestada kõigi poliitiliste otsuste puhul selle mõjuga majanduskeskkonnale ja meie ettevõtete konkurentsivõimele.“ 

Ministrid: meedia kajastab valesti ja valitsus vajab aega

Neljapäevasel pressikonverentsil andsid tööandjate rahulolematusele oma hinnangu sotsiaalminister Tanel Kiik, justiitsminister Raivo Aeg ja keskkonnaminister Rene Kokk.

Kiik oli optimistlik ja ennustas, et tööandjate arvamus hakkab lähiajal muutuma. Samuti tõi ta välja, et tegelikult on olukord Eesti tööturul väga hea.

„Eks selliseid eri seisukohtasid esineb alati, aga ma arvan, et tööandjatele on ikkagi kõige olulisem see, et valitsus tagaks maksurahu. Mis tööandjaid kõige rohkem erutab tavaliselt on see, kui toimuvad suuremad maksumuudatused või peale sunnitud töökorralduse muudatused. Neid tänane valitsus ei ole planeerinud,“ märkis minister Aeg viitega, et tööandjate rahulolematusel ei ole tegelikult alust.

Aeg märkis, et loomulikult soovivad tööandjad pehmemat migratsioonipoliitikat välistööjõu sisse toomiseks, kuid see on ministri sõnul kahe teraga mõõk. Targem on poliitiku sõnul hoida tasakaalustatud rangemat ja konservatiivsemat joont, et tööturg oleks kontrollitud ja ei ujutaks välistöötajatest üle.

Kokk manitses meediat ja märkis, et ei ole tarvis nii palju negatiivseid hoiakuid levitada. „Ma ei taha hakata meediat nahutama, aga meil on õues ilus ilm, naudime ilusat ilma, laseme valitsusel tööle hakata,“ märkis ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee