Maasikad Foto: Jörgen Norkroos
Maaleht 4. juuli 2019 07:39
Eesti, Kreeka ja Poola maasikatest võetud analüüside tulemused keeravad pea peale seni levinud ettekujutuse nende marjade tegeliku jääk­ainete sisalduse kohta ning Eesti maasikatest leiti suisa keelatud aineid, mille kasutamist maasikate kasvataja käsi südamel eitab.

Kuna viimane riigikontrolli audit näitas, et meil ei ole tarbijana sageli siiski aimugi, kui palju me mingeid mürke ja muid jääke puu- ja köögiviljadega sisse sööme, siis tegi Maaleht eksperimendi ning saatis turult ja poest ostetud maasiakad laborisse proovi.

Vastused saabusid nelja tööpäeva võtsid õhku ahmima, sest kuigi puhas polnud ükski proov, valmistas kõige halvema üllatuse just palavalt armastatud Eesti maasikas, kus oli dimetoaati ja ometoaati, mis on lisaks putukatõrjetele ka närvimürgid ja võivad liigsel manustamisel põhjustada krampe ja koguni surma. 

Väiketootja maasikatest leitud ohtlikud ained on jalule ajanud nii veterinaar- ja toiduameti kui ka põllumajandusameti.

Tallinna keskturult ostetud Sepakõrtsi talu maasikate müüja ja talu perenaine Anu Jaanikesing vandus käsi südamel, et ta ei ole oma marjapõldu mitte millegagi pritsinud.

Refereeritud artikli täistekst Maalehes.