Eesti uudised

Sillamäe radioaktiivne rämps viiakse Ameerikasse? Keskkonnaamet pole veel luba andnud (23)

Viljar Voog, 3. juuli 2019, 18:47
RADIOAKTIIVNE: Sillamäel hoitakse 2000 sellist tünni, kus sees on kokku 600 tonni jäätmeid.Foto: Utah keskkonnaamet

Väärismetallide tootja NPM Silmeti radioaktiivsed tootmisjäätmed võiksid lõpuks leida viimse puhkepaiga Ameerikas. Firmal pole aga jätkuvalt õigeid lube, et ligikaudu 600 tonni radioaktiivset rämpsu Sillamäelt Utah osariiki transportida.

Silmeti probleemid oma tootmisjäätmetega algasid kaugete omanike tasemel: omanikfirma Molycorp käis ära pankrotis ja väljus sealt nimega Neo Performance Materials (NPM Silmeti nimes). Vahepealse pankroti tõttu jäid aga täitmata Molycorpi nime all antud lubadused vedada oma Eesti üksusest minema väärismetallide tootmise kõrvalproduktina tekkinud radioaktiivsed jäätmed. Nende kogused aina kasvasid ja 600 tonni peal pani riik tänavu jaanuaris lõpuks käe ette – Silmeti radioaktiivsete materjalide käitlemiseks vajaliku kiirgustegevusluba lõppes ja seda keelduti pikendamast enne, kui firma esitab konkreetse plaani, kuidas praegusest prahist vabaneda.

Silmet astus selle sammu aprillis, kui teavitas meediat, et kõik nende jäätmed – nii praegused kui ka tulevikus tekkivad – viiakse värskelt sõlmitud lepingu alusel USAsse ning firma taotleb selle plaani põhjal uut kiirgustegevusluba. USA väljaanne The Cortez Journal kirjutab, et samal ajal esitas sealne ettevõte Energy Fuel Resources Utah ametivõimudele taotluse, et Eestis toodetud jäätmed White Mesa uraanitehasesse transportida ning sellest hiljem tuumajaamadele kütust toota.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

16. september 2019, 11:59
VIDEO | Vaata, mida ehitatakse Sillamäele nelja miljoni euro eest!
4. juuli 2019, 15:50
Paldiski tuumajäätmed maetakse ilmselt sinnasamma
19. märts 2019, 15:52
Vaata, millised on olnud Eesti kõige suuremad koondamised!
2. jaanuar 2019, 22:00
Keskkonnaameti vastulause Postimehe artiklile: uraani ei maeta rannikule

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee