Venemaa kaitseministeerium teatas allveelaevnike hukkumisest ligi ööpäevase viivitusega. Uudises öeldi vaid, et mereväelased hukkusid teaduslikeks uuringuteks kasutatavas süvaveeaparaadis toimunud tulekahju tagajärjel. Surma põhjuseks toodi vingu sissehingamine.
Tulekahju õnnestus kaitseministeeriumi kinnitusel kustutada tänu meeskonna ennastsalgavale tegutsemisele. Mitu mereväelast pardal oli, seda ei avaldatud.
Venemaa presidendi Vladimir Putini ja kaitseminister Sergei Šoigu teisipäeva õhtul toimunud kohtumisel selgus, et 14 hukkunust seitse olid olid esimese järgu kaptenid ja kaks Venemaa kangelased. Putin käskis Šoigul minna Severomorskisse olukorraga tutvuma.
Vene meediaväljaanded on spekuleerinud, et tulekahju toimus tuuma-allveejaamas AS-12 (Lošarik), mis võib pardale võtta kuni 25 ohvitseri. Lošarik on väidetavalt kõige moodsam ja salapärasem Vene allveealus, mis on nime saanud multifilmikangelasest mänguhobuse järgi ning suudab sukelduda kuni 6000 meetri sügavusse.
Lošarik toimetatakse sihtkohta nõndanimetatud emaallveelaeva, tuumajõul liikuva Orenburgi külge kinnitatuna. Mõnedel andmetel toimuski tulekahju hoopis emaallveelaeva pardal ning selleks ei olnud Orenburg, vaid hoopis Podmoskovje, mis samuti võib Lošarikut transportida.
Vene meedia andmetel pääses tuleõnnetusest eluga viis kuni kümme mereväelast, kes toimetati ravile Severomorskis asuvasse mereväekliinikusse. Kolmapäeval kinnitas osa meeskonna ellujäämist ka kaitseminister Sergei Šoigu. Ta ei nimetanud ellujäänute arvu, kuid lisas, nende seas on tööstusringkondi esindanud tsiviilisik. Kaitseminister lubas, et kõik hukkunud saavad posthuumselt riiklikud autasud.
Kuna teadmatus tekitab kuulujutte, siis pöördus raadio Kommersant FM info saamiseks Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi poole. Paraku ei saadud sealt vastust mitte ühelegi küsimusele.
Peskov ütles vaid, et juhtunust informeeriti koheselt president Vladimir Putinit, kuid kuna tegemist on riigisaladusega, siis seda infot avalikkusega ei jagata. Kui Peskovilt küsiti otse, kas põleng toimus tuuma-allveejaamas AS-12 (Lošarik), siis vastas ta, et ei saa seda kinnitada ning üldse tuleks küsimus adresseerida kaitseministeeriumile.
BBC peab võimalikuks, et tulekahju ei toimunudki Lošariku pardal, vaid hoopis mõnes teises süvaveeaparaadis, mille kodubaas asub Gadžijevos. Ka neid süvaveeaparaate toimetab sihtkohta aatomiallveelaev Orenburg.
Välismeedia on ristinud põlengu Kursk-2. Teatavasti hukkus 2000. aastal Vene aatomiallveelaevas Kursk kogu 118liikmeline meeskond.
43 KOMMENTAARI