Poliitika

Mailis Reps: Eestile pole kohane ENPAst lahkumist arutada (38)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 2. juuli 2019, 11:15
Haridus- ja teadusminister Mailis RepsFoto: Aldo Luud
EKRE on tõstatanud küsimuse, kas Eesti peaks olema Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) liige. Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi hinnangul oleks lahkumine tagasikäik Eesti arengus. 

„Olen olnud enam kui kümme aastat ENPAs Eesti esindaja. Tegemist on organisatsiooniga, kuhu kuuluvad ka Euroopa Liitu mittekuuluvad riigid. ENPA-l on globaalselt oluline roll kaitsta inimõigusi, õigusriigi printsiipe ja demokraatiat. Pean mainima, et just see organisatsioon aitas endistel nõukogude riikidel, sh Eestil, võtta kasutusele demokraatliku riigikorra. Julgen öelda, et tänu ENPA toele on Eesti niivõrd arenenud riik,“ kommenteeris minister.

Samal teemal

Reps märkis, et kui Euroopa Liidu roll on olnud seotud majandusküsimustega, siis ENPA seisab inimõiguste eest. Ministri sõnul on ENPA-l kolm kriitiliselt vajalikku funktsiooni.

Esiteks kuulub ENPA juurde inimõiguste kohus, kuhu saavad pöörduda ka üksikisikud, sealhulgas Eesti kodanikud. Ajalooliselt on eriti olulised olnud Venemaa ja Türgi vähemusgruppide õiguste eest seisvad kaasused. 

Teiseks monitoorib ENPA riike, mis vajavad abi demokraatia, õigusriigi põhimõtete ja inimõiguste seismisel. Monitooringu käigus koostatakse raporteid, mis võetakse tegevuste ja otsuste aluseks (näiteks kas konkreetne riik võtta ELi liikmeks või mitte). Ka Eesti kuulus nende monitooritavate riikide hulka, enne kui meid võeti ELi liikmeks.

Kolmandaks saab ENPAst abi õiguslike reformide läbiviimisel. Selle käigus saadakse sõltumatutelt valdkonna spetsialistidelt arvamus, kuidas konkreetne reform läbi viia võimalikult läbipaistvalt ja funktsionaalselt. Näiteks Eestit aidati kohtunike valimissüsteemi uuendamisel, Ukrainas aidatakse politseinikke koolitada.

„Igasugune diskussioon ENPAst välja astumiseks ei ole Euroopa Liidu liikmesriigile kuidagi põhjendatud. ENPA katab Eesti jaoks mitmeid olulisi valdkondi. Me ei tohi ära anda oma häält ja positsiooni. See oleks Eesti riigi arengus tagurpidi käik,“ teatas Reps.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee