Eesti uudised

Miks lennufirmal Nordica läheb kehvasti? (35)

Toimetas Marvel Riik, 2. juuli 2019 11:13
Nordica.Foto: Martin Ahven
AS Nordica Aviation Groupi viimasel korralisel koosolekul võeti kokku majandusaasta, mis lõppes rohkem kui viie miljonilise kahjumiga. „Lennumahtude ja reisijate arvu kasv ei loonud aga eeldusi positiivse majandustulemuse saavutamiseks,“ tõdeti koosolekul.

Selgituste järgi mõjutas Nordica käekäiku eelkõige kaks suuremat tegurit: Tallinna liinivõrgu jätkuv kahjumlikkus ja lennumahtude muutusega kaasnevad kulud, sealhulgas lennukite püsikulud. „Tulude poolelt tuleb välja tuua, et reisijate arvu kasvust +15% hoolimata piletitulu piletihinna konkurentsivõime tõttu vähenes -1%. Kütuse hind maailmaturul kasvas ka rohkem kui prognoositi, samuti suurenesid hooldusreservid ja liisingukulud (täiendavad lennukid) ning personalikulud koolitusele, ent administratiivseid kulusid suudeti vähendada,“ kirjutatakse koosoleku protokollis.

Samal teemal

Tulevikku vaadates on Nordical siht tõsta ettevõtte kasumlikkust ja vahendada neid tegevusi, mis ei ole jätkusuutlikud või hetkel kasumlikud. „Seetõttu võttis ettevõte vastu otsuse alustada Tallinna baasis lennumahtude vähendamist ning samal ajal suurendada välislepingute opereerimismahte tütarfirma Regional Jet OÜ all.“

Ühtlasi markeeriti koosolekul ära omaniku ehk riigi ootused äriühingule. Ettevõttele tuleb luua eeldused, et Tallinnast saaks ka pärast senise liinivõrgu sulgemist kiirelt reageerida ning avada uusi regulaarliine. „Lisaks püstitas omanik nõukogule ülesande, et ettevõttel tuleb analüüsida võimalike pikaajaliselt huvitatud strateegiliste partnerite kaasamist,“ märgiti protokolli.

2018. aasta oli Nordicale kolmas majandusaasta. Majandusaasta jooksul tõusis ettevõtte reisijate arv Tallinna liinivõrgus ligi 33 protsenti, küündides 765 tuhandeni ning teostatud lendude arv kasvas 38 protsenti ulatudes pea 16 tuhandeni. Konsolideerituna lendas Nordica lennukitega 2018. aastal kokku ligikaudu kaks miljonit inimest.

Ettevõtte eelmise aasta kahjum oli 5 354 000 eurot.

Samal teemal

04.08.2019
Järgmine Nordica juht lahkus ametist
28.05.2019
Juhtkiri | Nõrgad tiivad
27.05.2019
Nordica uueks juhiks saab Gunnar Kobin
25.05.2019
JÄRSK LANGEMINE: Nordica lennul kukkusid isegi hapnikumaskid laest alla