Jakarta kesklinn.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 2. juuli 2019 10:54
Indoneesia pealinn Jakarta oli juunikuus maailma suurima õhusaastega linnade edetabeli tipus. Rühm aktiviste soovib seetõttu riigi valitsuse kohtusse kaevata, et olukorda muutus tuleks, teatab The Guardian.

Õhukvaliteet Kagu-Aasia suurlinnas on viimastel kuudel dramaatiliselt langenud. Mõõdetud on hullemaid tulemusi kui varem suurima õhusaastega Delhis ja Pekingis. 25. juunil mõõdeti Jakartas õhukvaliteedi indeksiks (AQI) 240. Võrdluseks on see sama kriteerium Londonis 12, San Franciscos 26 ning Tallinna kesklinnas 21.

Jakarta sudu on muutunud kohalikele elanikele niivõrd ebameeldivaks, et nad otsustasid Indoneesia valitsuse selle eest kohtusse kaevata. Mõtte teostamise nimel töötavad koos keskkonnaaktivistid, riigiametnikud, loomeinimesed ja ärimehed. Nende eesmärk on sellel kuul esitada kaebus Indoneesia presidendile, tervishoiu-, sise- ja keskkonnaministrile ning Jakarta, Banteni ja Lääne-Jaava kuberneridele. „Me loodame, et tänu sellele kohtuprotsessile hakkab valitsus parandama asjakohast poliitikat ning võtma ette tõhusaid samme, et õhusaastusest jagu saada. Praegused strateegiad ei tööta,“ selgitas kohtuasja tagamaid advokaat Ayu Eza Tiara, kes juhtumiga tegeleb.

Jakarta kehv õhukvaliteet võib põhjustada elanikele tõsiseid terviseprobleeme. Linna kuberner Anies Baswedan on probleemis süüdistanud mootorsõidukite suurt hulka liikluses. Greenpeace'i sõnul on aga linnal liikluse kõrval probleeme veel tööstuse, sulatuskodade, avaliku prügipõletamise ning kivisöel töötavate tehastega. Indoneesia valitsus pole veel olukorra parandamiseks midagi otsustavat ette võtnud.