Juhtkiri

Juhtkiri | Alkoholi hinnasõjas võitjaid ei ole? (4)

ohtuleht.ee, 1. juuli 2019 16:39
Kes läks 1. juulil poodi eesmärgiga leida alkoholiletist eest samasugused hinnad, nagu seni on nähtud Läti piiripoodides, pidi tõenäoliselt pettuma: mõni jaekauplus meelitas kliente küll vähem kui üheeurose õllepudeliga ja Soome laeval võis märgata veidi enam alkoturiste, ent alkoholiaktsiisi 25protsendise langetuse kogumõju saab tarbija parimal juhul tunda alles lähikuude jooksul, kui lõpevad senised laovarud. Järk-järgult langevad hinnad (sedagi eeldusel, et kaupmehed hinnavahet märkamatult lisakasumiks ei nihverda) tähendavad, et raske on ennustada seda hetke, millest alates enamik piiril ostlejatest pikemat sõitu enam ette võtta ei raatsigi.

Seda enam, et Lätigi teeb kõik selleks, et see hetk kätte ei jõuakski: kui kõik läheb plaanipäraselt, langeb seal 1. augustist kange alkoholi aktsiisimäär 15 protsenti. Tõsi, muudatus on mõeldud ajutisena, tuleva aasta märtsis peaks ees seisma uus aktsiisitõus. Ent niivõrd paljude muutujate juures pole sugugi liialdus rääkida suurejoonelisest poliitilisest eksperimendist. Kas Eesti väljub sellest rahalises mõttes võitja või kaotajana, näitab vaid aeg. Igatahes ei saa välistada sedagi, et piirikaubandus on tulnud, et jääda – liiga hoogne aktsiisitõus (ja jutt ei käi ainult alkoholist, vaid ka kütusest) tõi piiriäärsete alkoholipoodide parklad küll Eesti ja Soome numbrimärkidega autosid täis, ent ajapikku pole osturetked piirdunud vaid aktsiisikaupadega.

Küll võib kahtlusteta öelda, et mida odavam ja kättesaadavam on alkohol, seda rohkem seda ostetakse. Rahva tervise ja avaliku korra mõttes ei ole paraku vahet, kas tarbitav märjuke pärineb Lätist või Eestist – ühtviisi laastavad mõlemad. Kas aktsiisilangetuse edukaks lugemiseks piisab vaid sellest, kui meil on riigieelarves senisest enam raha, et alkoholikahjudega paremini toime tulla?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee