Maailm

Avaldatud 2. juulil, täiendatud 10. juulil kell 14.30

VIDEOD | MAAILM MURES: liidukantsler Angela Merkel värises jälle (173)

Aadu Hiietamm, 10. juuli 2019, 14:30
10. JUULI: Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Soome peaminister Antti Rinne 10. juulil Berliinis. Merkelit tabas vähem kui kuu jooksul juba kolmas värisemishoog.Foto: AP/Scanpix
Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit tabas kolme ja poole nädala jooksul juba kolmas kummaline värisemishoog. Esimest korda rappus tema keha Berliinis 18. juunil, kui ta võttis vastu Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi. Teist korda värises liidukantsler 27. juunil samuti Berliinis, kui ta seisis Bellevue lossis toimunud uue justiitsministri ametisse nimetamise tseremoonial liidupresident Frank-Walter Steinmeieri kõrval. Kolmas värisemishoog tabas Merkelit 10. juulil, kui ta koos Soome peaministri Antti Rinnega kuulas riigihümne.

Kui liidukantsleri esimene värisemishoog pälvis suurt tähelepanu eelkõige Saksamaa ajakirjanduses, siis teisest rääkis juba pea kogu maailm. Tegu on ju maailma ühe mõjukama poliitikuga, kes juhib Saksamaa valitsust alates 2005. aasta sügisest. Kas tõesti vaevab teda mingi tõsisem tervisehäda? Selge vastus puudub, kuid Merkel ise kinnitab, et temaga on kõik korras. 

Kuuma päikese all 

18. juunil tabas Merkelit värisemishoog siis, kui ta seisis Berliinis kuuma päikese all riigihümnide mängimisel Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi kõrval.

Hilisemal pressikonverentsil põhjendas ta oma keha kummalist käitumist veepuudusega. Merkel ütles, et ta jõi pärast värisemishoogu kolm klaasi vett ja kõik sai korda. Saksa meedias esinenud arstid pidasid niisugust seletust usaldusväärseks ja huvi Merkeli tervise asjus vaibus.

27. JUUNI: Teist korda värises Angela Merkel 27. juunil Saksamaa liidupresidendi Frank-Walter Steinmeieri kõrval. Merkeli enda sõnul on tema tervisega kõik korras.Foto: EPA/Scanpix

Uue hooga hakati Merkeli tervisest rääkima neljapäeval 27. juunil, kui liidukantsler värises kontrollimatult Berliinis Bellevue lossis, kus ta seisis uue justiitsministri Christine Lambrechti ametisse nimetamise tseremoonial liidupresident Frank-Walter Steinmeieri kõrval.

Merkelile pakuti kohe klaasiga vett juua, kuid seekord ta keeldus joomisest ja seetõttu ei saanud põhjus olla veepuuduses. Pealegi värises ta siseruumis ja mitte kuuma päikese all nagu üheksa päeva varem.

Psüühiline probleem?

Merkel ise samal päeval oma värisemist ei põhjendanud. Küll aga anti valitsusringkondadest ajakirjandusele teada, et tegu olnud psüühilise probleemiga. Nimelt meenunud liidukantslerile eelmine värisemisjuhtum. Tõepoolest, hoolimata kummalisest värisemishoost lendas Merkel vaid mõni tund hiljem Jaapanisse, Osakas toimunud G20 tippkohtumisele, ning tegi seal läbi kogu pingelise programmi. Laupäeval rõhutas liidukantsler Osakas, et tema tervisega on kõik korras. Samas ei soovinud ta täpsustada, mis põhjustas kaks päeva varem Berliinis üritusel tema vankumise ja kontrollimatuna tundunud värisemise. Merkel ütles vaid, et tal ei ole kummalise värisemise kohta midagi olulist öelda ning tal läheb hästi. 

Tõepoolest, pärast laupäevast pikka lendu Osakast Berliini suundus Merkel juba pühapäeval Brüsselisse Euroopa Liidu tippkohtumisele, mis kestis öö läbi ja katkestati järgmisel päeval, sest kokkulepe jäi saavutamata. Tippkohtumist Brüsselis on kavas jätkata teisipäeval. Sedavõrd pingelisele graafikule peavad vastu vaid hea tervisega inimesed. 

Sellele vaatamata arutatakse Merkeli tervist elavalt nii Saksamaal kui ka mujal maailmas. Meenutatakse, et analoogiline värisemishoog tabas teda juba 2017. aastal Mehhikos ühel mälestustseremoonial. 

10. juulil näitas Merkel taas nõrkuse märke. seekord värises ta Berliinis Soome peaministri Antti Rinne kõrval siis, kui nad kuulasid riigihümne. Ilm oli jahe, vaid 18 kraadi. 

Valitsuse pressiesindaja asetäitja Ulrike Demmer ütles ajakirjanikele järelepärimisele vastatates: "Kantsleriga on kõik korras. Ma võin korrata, kantsleriga on kõik korras."

Merkel ise andis hilisemal pressikonverentsil mõista, et taas oli tegemist psüühilise probleemiga. Teisisõnu, tal tuleb meelde 18. juuni värisemishoog Zelenskõi kõrval. "Aga mul läheb väga hästi ja muretsemiseks ei  ole põhjust," kinnitas Saksamaa liidukantsler.     

 

Merkel saab 17. juulil 65aastaseks ning see ei ole poliitiku jaoks sugugi kõrge iga. Ta on lubanud poliitikast lahkuda 2021. aastal, kui Saksamaal toimuvad järgmised korralised valimised. Värisemishood panid aga Saksa meedia avalikult arutlema selle üle, kas Merkel üldse peab 2021. aastani vastu. Ja mis saab siis, kui ta peaks tervise tõttu ameti maha panema?

Arstid: eemalt on diagnoosi raske panna

Meediaväljaannete küsitletud arstid on aga nagu ühest suust kinnitanud, et eemalt on värisemishoogudele diagnoosi raske panna, sest nad ei tea konkreetseid tervisenäitajaid. 

Omal ajal Ukraina presidendi Viktor Juštšenko dioksiinimürgitusest terveks ravinud Austria tipparst Michael Zimpfer välistas, et Merkel põeb langetõbe või Parkinsoni tõbe. Ta pidas võimalikuks nii veepuudust, lokaalset vereringehäiret, ravimitalumatust kui ka tavaliselt seismisel esinevat ortostaatilist treemorit ehk rütmilist vastutahtelist võnkuvat liigutust.

Samal teemal

2. juuli 2019, 13:03
LÄHEB JÄLLE KÄIMA: Brüsselis jätkub Euroopa Liidu tippkohtumine
18. juuni 2019, 19:36
Angela Merkel: minu värisemine tuli veepuudusest!
31. mai 2019, 15:10
KÕRGE TUNNUSTUS: Angela Merkel sai Harvardi ülikooli audoktoriks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee