Maailm

KOMPROMISS: Brüsselis nomineeriti Euroopa Komisjoni presidendi kandidaadiks Ursula von der Leyen (45)

Toimetas Aadu Hiietamm, 2. juuli 2019, 20:15
Ursula von der Leyen.Foto: AFP/Scanpix
Brüsselis pühapäeva õhtul alanud ja läbi öö kestnud Euroopa Liidu tippkohtumine katkestati esmaspäeva lõuna ajal ning see jätkus täna õhtul.

Kuna Euroopa Liidu liikmesriikide juhid ei suutnud jõuda kokkuleppele, et Euroopa Komisjoni järgmiseks presidendiks saaks Hollandi sotsiaaldemokraat Frans Timmermans, siis täna õhtul Eesti aja järgi kell 20.03 nomineeriti selle ametikoha kandidaadiks Saksamaa kaitseminister ja seitsme lapse ema Ursula von der Leyen. Samas ei ole välistatud, et Euroopa Parlament jätab tema kandidatuuri kinnitamata.

Saksamaa sotsiaaldemokraatide endine liider Martin Schulz iseloomustas konservatiiv Ursula von der Leyenit kui Angela Merkeli valitsuse nõrgimat ministrit. 

Timmermansile lubatakse uues komisjonis taas asepresidendi kohta.

Ursula von der Leyen.Foto: AFP/Scanpix

Lisaks tuli leida mantlipärijad ka Donald Tuskile, Euroopa Liidu välisasjade kõrgele esindajale Federica Mogherinile, Euroopa Keskpanga juhile Mario Draghile ning Euroopa Parlamendi presidendile Antonio Tajanile. 

Tuski asemele saab Belgia peaminister ja liberaal Charles Michel. Mogherini kohale kandideerib Hispaania välisminister, sotsialist Josep Borrell Fontelles ja Euroopa Keskpanga juhiks peaks saama konservatiivse minevikuga prantslanna Christine Lagarde, kes praegu juhib Rahvusvahelist Valuutafondi. 

Christine Lagarde. Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Parlamendi võimalikud presidendid oleksid bulgaarlane Sergej Stanišev ja sakslane Manfred Weber, kes jagaks omavahel viieaastase ametiperioodi. Euroopa Parlament peaks omale presidendi valima juba kolmapäeval.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee