Eesti uudised

Haridusminister ütles „ei“: Võrru ei tule unistuste kooli ega Tartusse võlukooli (23)

Asso Ladva, 27. juuni 2019, 17:00
MINISTER SAATIS PIKALT: Kaks kooli - Tartu Demokraatlik Võlukool ja Unistuste kool Võrus, kus õpilastele taheti anda sama palju õigusi kui õpetajatele, ei saanud haridusministeeriumilt koolitusluba.Foto: Mari Luud
Sel sügisel soovis õppetööga alustada kaks demokraatlikku kooli, Tartu Demokraatlik Võlukool ja Võru Unistuste kool. Demokraatlikus koolis on otsustajate ringis võrdväärsena täiskasvanutega ka lapsed kuni selleni välja, millist ainet nad rohkem õppida soovivad ja keda klassi ees näha tahavad. Sellised koolid jäävad vähemalt sel aastal sündimata, sest kumbki kool ei saanud haridusministeeriumilt koolitusluba.

Haridusministeerium heitis mõlemale koolile ette, et nende personalivalik on liialt üles ehitatud vabatahtlikele, kelle kvalifikatsioon töötada lastega pole kindlalt kontrollitav. Samuti võib väikeste koolide puhul mitme vabatahtliku üheaegne lahkumine halvata õppeasutuse töö.

Kolmas kavandatavate koolide ühine puudus oli majandustegevus – mõlemad koolid loodavad liiga palju vabatahtlikele annetustele. Just kooli algusfaasis, kui tuleb sisustada klassiruumid ja soetada õppevahendid, ei pruugi need katta hädavajalikke väljaminekuid.

„Asjaolu, et kooli pidaja muudab arengukavas esitatud finantsprognoosi vastavalt vajadusele näitab, et kavandatud tulusid ja kulusid ei ole piisavalt analüüsitud ja läbimõeldud,“ kirjutab haridusministeerium Võru Unistuste koolile koolitusloa andmisest keeldumise põhjenduseks.

Tartu Demokraatlik Võlukool planeeris kasvada 50 õpilasega kooliks, kuid sügisel oleks seal alustanud kuni 20 õpilast. Kooli tulevane õpetaja Katrin Saage ütles kevadel Õhtulehele, et kuna liitklassid on väikesed, saab õpetaja lastega tegelda ka väga individuaalselt.

„On arvatud, et mittetraditsioonilises koolis ei teki lastel õpiharjumust. Vastupidi, pigem on just seal õppivad lapsed täiskasvanulikumad. Eestis on riiklik õppekava kohustuslik ja seega ei saa ka päris nõnda, et lapsed õpivad ainult seda, mida tahavad. Kui lapsele aga üldse joonistada ei meeldi, siis tegeleb ta sellega vähem ning osaleb rohkem näiteks keemias,“ selgitas ta.

23 KOMMENTAARI

k
killuke 28. juuni 2019, 17:02
See otsus oli ainuõige,ootaks nüüd veel selle väära peremudeli promomise lõppu ka koolides.
v
----- 28. juuni 2019, 08:25
võromaa,võromaa, kõgõ ilosamb sa,nannnaaa,saaks ka lapsed korralikus koolis ikka käia, mitte huinamuinatamas, misasja küll välja ei mõelda, vanasti ol...
(loe edasi)
Loe kõiki (23)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee