Veinipudelid.Foto: Meelis Tomson
Marvel Riik 27. juuni 2019 16:37
Eesti veinisõbrad on nördinud: võrreldes teiste vägijookide harrastajatega on nad alatihti ebavõrdses olukorras! Palju hurraahõikeid tekitanud alkoholiaktsiisi langus neid ei puuduta ning jätkuvalt tuleb tühje pudeleid viia konteineritesse, kust ei saa taara eest sentigi. Miks nii?

Eesti Pandipakendi tegevjuhi Kaupo Karba selgitusel peituvad põhjused pandisüsteemi algusaastates: „Veinipudeli pandi alla panek on kõneainet pakkunud päris pikalt. Et seda lahti seletada, tuleks vaadata tagasi pandisüsteemi algusesse ehk aastasse 2005.

Kui pandisüsteem 14 aastat tagasi loodi, siis eelnevalt oli tehtud uuring, mis vaatles eelkõige seda, milliseid pakendeid leidus kõige enam randades, metsades ning mujal avalikel aladel. Loomulikult olid nendeks karastusjoogid, vesi ning lahja alkohol nagu õlu. Lisaks sellele uuringule oli veel kaks peamist aspekti, miks nn kange alkohol pandisüsteemist välja jäi.

Esiteks eeldati, et kangeid alkohoolseid jooke tarbitakse peamiselt sisetingimustes ehk siis kodudes-restoranides, ning need pakendid ei jää loodusesse ripakile. Teiseks on paljud kange alkohoolse joogi pakendid eripärase kujuga – lapikud, kõverate kaelte või sangadega – ning tollal ei olnud taaraautomaatide tehniline valmisolek selline, mis võimaldaks selliste kujudega pakendeid vastu võtta. Nüüdseks on taaraautomaadid küll piisavalt arenenud, kuid siiski moodustavad küllaltki suure (30–40%) osakaalu taaraautomaatidest nn vanema põlvkonna omad.

Sellegipoolest on keskkonnaministeeriumis ettevalmistamisel pakendiseaduse muudatuse eelnõu, mille kohaselt võivad kange alkohoolse joogi tootjad ja maaletoojad soovi korral ehk vabatahtlikkuse alusel liita pandisüsteemi ka kange alkoholi pakendeid. Kuid seda, millal ja millisel lõplikul kujul seaduse muudatus vastu võetakse, oskab kommenteerida ministeerium.“