Eesti uudised

Kommunismiohvrite memoriaal pälvis maineka rahvusvahelise arhitektuuriauhinna (10)

Toimetas Triinu Laan, 27. juuni 2019 15:59
Foto: Robin Roots

Maarjamäe Kommunismiohvrite memoriaal tunnustati maailma üheks parimaks objektiks muuseumite ja kultuurihoonete kategoorias. Eesti objekt sai Maailma arhitektuuripreema laureaadiks esimest korda ajaloos.

Chicago arhitektuuri- ja disainimuuseum Athenaeum ning Euroopa arhitektuurikunsti disaini ja linnauuringute keskuse poolt korraldatavate Maailma arhitektuuripreemiate nominentide hulka pääses tänavu 350 objekti, mille 26 kategooriast valiti juuni lõpus 120 laureaati 41 riigist.

„Need 120 hoonet on maailma parimad ja esindavad uut kaasaegset arhitektuuri,“ ütles Chicago Athenaeumi president Christian Narkiewicz-Laine. „Maailma arhitektuuripreemiatega tõstame esile hämmastavat tööd, mida on teinud andekatest arhitektuuridest visionäärid, kelle talent ja innovatsioon loob kõneainet, mis kestab põlvkondi.“

Lähinaabritest pälvisid Maailma arhitektuuripreemiad koolide ja ülikoolide kategoorias Soome arhitektuuribüroo Verstas Architects (Aalto Ülikooli kampus Väre Espoos)
 ning Taani arhitektuuribüroo C.F. Møller Architects (koolikompleks „The Heart“ Ikastis).

Tänavuste maailma parimate arhitektuuriobjektide näitus avatakse 13. septembril Ateena näitusekeskuses Contemporary Space Athens.

Maailma arhitektuuripreemiatega (The International Architecture Awards) tunnustatakse iga aasta üle maailma disainitud ja ehitatud parimaid uusi ning märkimisväärseid hooneid ja maastiku- ning planeerimisprojekte. Tegemist on prestiižseima, vanima ning ainsa mittekommertsliku avaliku rahvusvahelise arhitektuuripreemiate programmiga maailmas.
 

Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaal:
projekt: 2016 – 2017
ehitus: 2017-2018
üldpind: 3,8 ha
arhitektuur ja maastikuarhitektuur:
autorid: Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann (Ninja Stuudio), Tiiu Truus (Stuudio Truus)
meeskond: Martin Prommik, Kersti Nigols, Liis Voksepp, Annika Liivo, Marianna Zvereva
skulptuur: Kirke Kangro
haljastus: Lidia Zarudnaja
graafiline disain: Martin Pedanik
inseneriosad: Estkonsult, Contactus
ohvitseride mälestusmärgi tehniline lahendus: Margus Triibmann +

Samal teemal

23.07.2018
GALERII | President viis kommunismiohvrite memoriaali avamisele pärja
23.07.2018
FOTOD JA VIDEO | Vaata, milline näeb välja kommunismiohvrite memoriaal Maarjamäel