Maailm

VEEKRIIS TULEKUL: suurlinnu hakkab kimbutama veepuudus (25)

Allan Espenberg, 27. juuni 2019, 17:00
JOOGIVEESABA: Pilt on tehtud mullu Kaplinnas. Foto: Reuters/Scanpix
Esimeseks suureks linnaks, kus joogivee varud olid põua tõttu jõudmas otsakorrale, sai mullu Kaplinn Lõuna-Aafrikas. BBC teatel aga ohustab veepuudus veel taolisi miljonilinnu nagu São Paulo (Brasiilia), Bangalore (India), Peking (Hiina), Kairo (Egiptus), Jakarta (Indoneesia), Moskva (Venemaa), Istanbul (Türgi), México (Mehhiko), London (Suurbritannia), Tokyo (Jaapan) ja Miami (USA).

 Bangalores peitub kurja juur ajast ja arust veevarustussüsteemis, mille lekete tõttu läheb kaotsi umbes pool joogiveest. Lisaks on seal tegu suure reostusega. Piirkonna järvede uurimisel selgus, et 85% nendest omavad vett, mis kõlbab ainult kastmiseks või tööstuslikuks kasutamiseks. 

Maailmapanga hinnangul saab veepuudusest rääkida siis, kui inimesed teatud piirkonnas saavad aastas inimese kohta vähem kui tuhat kuupmeetrit värsket vett. Aga näiteks 2014. aastal sai Pekingi iga elanik vaid 145 kuupmeetrit vett. Hiinas elab umbes 20% Maa elanikest, aga värske vee varusid on riigil vaid 7%.

Egiptuses asuvast Niiluse jõest saadakse 97% riigi veevarudest, aga kuna jõkke lastakse ka puhastamata põllumajanduslikku vett ja tavalist reovett, siis pole Egiptuseski olukord veega kiita. Egiptus on keskmise arenguga riikide hulgas koguni eesotsas reoveest põhjustatud surmade poolest. 

JOOGIVEESABA: Pilt on tehtud mullu Kaplinnas.Foto: AP/Scanpix

Kogu maailmas sureb igal aastal ligi kaks miljonit last reostunud veest põhjustatud haigustesse. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on 80% maailmas levinud haigustest seotud vee madala kvaliteediga. Venemaal aga ei vasta sanitaarnormidele 35 kuni 60% joogivee kõigist varudest.

Mehhiko pealinnas on umbes 20% inimesi, kelle kraanidesse jõuab vesi vaid mõneks tunniks nädalas ja sageli antakse vett ainult kindlatel kellaaegadel. 

Londonis võivad häired veevarustuses tekkida juba 2025. aastal ning 2040. aastal algab tõsine veepuudus. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee