Kommentaar

Ivo Rull | Valijad saavad lõpuks puhkust (6)

Ivo Rull, suvitaja, 26. juuni 2019, 17:59
Keset meie suve pikemaid ja soojemaid päevi on Eesti poliitikas tekkinud omamoodi kaamosehetk. Pikk ja väsitav, kaks järjestikust kampaaniat hõlmanud valimistsükkel on jõudnud lõpule. Parlament läks suvepuhkusele ning vaevalt et riigikogulased kasutavad eelolevaid kuid nii-öelda kohtumisteks valijatega. Kuigi mine tea, kuidas keegi neist oma sõite ja söömisi hiljem kuluaruannetes kajastab.

Ka valitsus saab suvel pisut rahulikumalt toimetada, sest opositsioon ei kiusa neid enne sügist arupärimiste või umbusaldustega. Erakondade omavahelised tõmblemised ja tõukumised mõistagi jätkuvad rutiinselt, sest ka parteide suvepäevadel võetakse kuraasi ning tehakse kuraasikaid avaldusi. Kuid valijatel pole enne 2021. aasta sügist vaja end vaevata küsimusega, kellele peaks seekord oma ainsa ja harukordse hääle loovutama. Või kas üldse.

Valijad vajavad hädasti puhkust, sest näiteks eurovalimiste kampaaniates aeti neil kohati juhe väga tugevalt lühisesse. Mäletate, kuidas euroliidu tippbürokraat Ansip kehastus jõuliseks protestipoliitikuks ning elupõline protestipoliitik Talvik kutsus raadioreklaamis mesimagusal häälel valijaid toetama hoopiski positiivseid muudatusi? Oh ajad, oh kombed.

Tore on seegi, et algaval suvel saavad inimesed minna näiteks lauluväljakule muusikat kuulama või õlut libistama lihtsalt omaenda rõõmuks, mitte kellegi või millegi vastu protestides. Või et teel kaubanduskeskusse ei astu kodaniku ette järjekordne agressiivne parteisõdur, kes pommitab teda kui potentsiaalset valijat pastakate ning mesimagusate lubadustega. Selles seisnebki esindusdemokraatia võlu, et kui valijad on oma töö teinud, siis võivad nad mõnda aega igati väljateenitult hinge tõmmata.

Opositsiooni jäänud poliitikute hinges suvel rahu aga ilmselt pole. Kujutlen näiteks reformikate noorema generatsiooni kogunemisi suvekodudes või veel müümata mõisas. Kuulates Jaak Joala surematuid hitte, nostalgitsetakse pea igavestena näivatel suveöödel ilmselt aegade üle, mil Rain, Keit, Kristen ja Taavi veel ruulisid erakonda. Aeg-ajalt ehk kostab jutujõminast ka ärevamaid noote ning märksõnu: Siim, Andrus, kõik pekkis, hõbekuul vmt.

Mõistagi teeb see ärevaks, kui juba ollakse 2,5 aastat opositsioonis tegeldud peenhäälestusega ning vähemalt teist sama palju terendab ees. Õhus on oht, et isegi erakonna stammvalijad hammustavad lõpuks läbi, et populaarset erakonda praegu juhtiv perekond on reaalpoliitikas oluliselt nõrgem tegija kui partei kampaaniateks palgatud reklaamibüroo.

Kus iganes Keskerakonna liidrid eeloleval suvel ka ei kogune, polnud selleks igatahes enam Hundisilma peremehe jaanituli. Ilmselt tekib ka peaministri partei eri tiibades ja rakukestes hulk ideid, mida teha, et Keskerakonna erkrestunud reiting taas tõuseks. Neist mõtetest kuuleme siis ohtralt ja reljeefselt sügisel, kui eelarvet loetakse. Ratast suvel Elroni rongidele aga ei lubata, et reisijaid mitte häirida.

Suvi edeneb omasoodu

Hoolimata väidetavast Eestit lähiminevikus räsinud mainekahjust jätkub suvel siia turistide vool. Tallinna vanalinna, meie looduskauneid saari või ürgseid metsi väisavatel väliskülalistel on täiesti suva, kas Eestis on parasjagu võimul parem- või vasakpopulistid.

Enne parlamendi suvepuhkusele siirdumist õlleaktsiisi langetamine pidi vähendama nii meie inimeste kui ka põhjanaabrite tungi Läti piiri suunas. Otsustajate lootus oli, et keskmisest hinnatundlikumad perekonnad saavad nüüd poliitikutele iseloomulikult oma laualt maha võtta lõunanaabrite toodangu ning tõsta lauale taas kodumaised joogid ja söögid. Kuigi lätlaste kiirmenetluses alkoaktsiisi vähendamise vastukäik püüdleb piirikaubandust põlistada. Suve lõpuks selgub, kes on tegelikult kõige paremad Liivimaa kaupmehed.

Kindel on aga see, et  jõukamad tallinlased võivad endiselt nautida Indrek Kasela kinos filme, samal ajal 2,50 eurot maksvast väikesest, ent lahja kohviga täidetud topsikust ergutust ammutades.

Varasuvist liblikate lendu vaadeldes võin kinnitada, et tuleb nii kollase, kirju kui ka valge liblika suvi ehk igaühele midagi.

Head puhkust, valijad!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee