Eesti uudised

KÜSITLUSE TULEMUS: teaduse rahastamise kasv on tasakaalus riigieelarvest olulisem (35)

Toimetas Madleen Vapper, 26. juuni 2019 06:59
Teadlaste streik teaduse rahastamise toetuseks.Foto: Julia Bogacheva
MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel tehtud küsitlusest selgus, et kuigi riigieelarve tasakaalu põhimõte on inimestele tähtis, oleks nad teaduse rahastamise tõstmise korral nõus aktsepteerima ka praegusest suuremas miinuses eelarvet.

30. mail valitsuse poolt heaks kiidetud riigi eelarvestrateegia aastateks 2020-2023 näeb ette, et sellel ja järgmisel aastal on eelarve struktuurses puudujäägis ning jõuab tasakaalu 2021. aastal. Samas lepiti ka kokku nelja aastaga suunatakse teadus- ja arendustegevusse 150 miljonit eurot lisaraha, kuid saavutamata jääb eesmärk tõsta teaduse rahastamine 1 protsendini SKT-st. 1% eesmärgi saavutamine teaduse rahastamise puhul tähendaks veelgi suuremat riigieelarve puudujääki.

Riigieelarve tasakaalu teemal esitati küsimus: „Riigi eelarvestrateegia kohaselt on riigieelarve sellel ja järgmisel aastal puudujäägis ning jõuab tasakaalu 2021. aastal. Kas Teie arvates peab tasakaalus riigieelarve olema valitsuse eesmärgiks?“ 79% vastas sellele küsimusele “Jah” või “Pigem jah”, 12% “Pigem ei” või “Ei” ning 8% ei osanud oma seisukohta öelda.

Teaduse rahastamise teemal paluti inimestel öelda: “Kas teaduse rahastamist peaks tõstma 1% SKT-st isegi siis, kui see suurendab riigieelarve puudujääki?” 66% vastas sellele küsimusele “Jah” või “Pigem jah”, 20% “Pigem ei” või “Ei” ning 14% ei osanud oma seisukohta öelda.

Uuringufirma Norstat teostas küsitluse 04.06-11.06 ning nendele vastas kokku 1009 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee