Maailm

Uuendatud 25.06. kell 11:30

Suurbritannia valib uut peaministrit, kes saab päranduseks Brexiti (19)

Tiina Tamman, London , 25. juuni 2019, 11:30
KAKS KANGET: Suurbritannia järgmine peaminister  selgub kahe mehe seast. Need on praegune välisminister Jeremy Hunt (vasakul) ja endine välisminister Boris Johnson. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix
Hetkel on Suurbritannia peaministriks veel Theresa May, kelle nimi vahetevahel figureerib ka ajalehtede veergudel. Nagu enamik ametist lahkuvaid valitsusjuhte, soovib ka May jätta märki maha. Viimane plaan on tal vastsündinute puhul isapuhkuse sisseseadmine. Ent karta on, et Mayd jäädakse mäletama vaid võimetusega Euroopa Liidust lahkumist ellu viia.

Kõrvaltvaataja jaoks ongi kummaline juunis toimunud rebimine tervelt kümne kandidaadi vahel, kes kõik lubasid peaministriks saades Brexiti ellu viia. Üks neist, vähetuntud rahvusvahelise arengu minister Rory Stewart, esitas teledebatis rivaalidele hea küsimuse, kuidas küll? -, ent õiget vastust sellele ei tulnud ning järgmises ringis langes ka mees ise rivist välja.

Samal teemal

 Praeguseks ongi alles jäänud kaks kandidaati: favoriidiks peetav Boris Johnson (55), endine välisminister, ja Jeremy Hunt (52), praegune välisminister. Laupäeval toimus esimene grillimine (üritus oli mõlemale mehele sama, ent neid küsitleti eraldi, mitte koos) ja järgmise kolme nädala jooksul toimub taolisi veel kuusteist üle riigi. Ajalehelugejal võib kergesti jääda mulje, et terve riik ja rahvas valib peaministrit, ent tegelikult valib juhti vaid konservatiivide partei. Sõnaõigus on vaid partei liikmetel (erinevatel andmetel on neid kuni 160 000), kellele saadetakse juuli alguses postiga valimissedel koju ja tulemused tehakse teatavaks 22. juulil. Võidab mees, kellele on antud vähemalt 50 protsenti häältest.

Kodutüli kahandas Johnsoni populaarsust

Reede õhtul rabas poliitikahuvilisi teade, et Johnsoni kodus toimunud tüli kutsuti lahendama politsei. Ajalehed panid laupäeval uudise esilehele, selle kohta esitati küsimusi ka samal päeval Birminghamis toimunud grillimisel, ent Johnson pole kunagi tahtnud eraelust rääkida ja hiilis ka nüüd küsimusest kõrvale. Seda oskust tal on. Aga eraelu on tal segane. Hetkel lahutab ta oma 25 aastat kestnud abielu (sellest on sündinud neli last, neist noorim on 20-aastane) ning on kolinud oma tüdruksõbra Carrie Symondsi (31) korterisse, kus antud tüli toimuski.

Tüli pole siinjuures oluline, ent parteiliikmed peavad teadma, mis meest nad valivad. Theresa May sai liidriks ilma valimisprotsessita. Teda peeti kindlakäeliseks, ent ta osutus puiseks ja paindumatuks. Johnsonist on teada kalduvus suud paotada, enne kui ta on faktidega tutvunud; ka on ta valetanud ja asju kinni mätsinud, aga ta on vaieldamatult populaarne, ja mitte ainult parteikaaslaste seas. Ta võib tõesti vindunud Brexiti-protsessi tuua uut elu, kahandada parteisisest lõhet ning vähendada üldse Brexiti-teemalisi erimeelsusi riigis. 

Tüli on aga Johnsoni edumaad kahandanud: äsjase küsitluse kohaselt (Survation) toetaks teda 29% parteikaaslastest (nädal tagasi 36%) ja Hunti 325 (nädal tagasi 28%).

Hunt soovib uut pikendust

Hunt on Johnsoniga võrreldes hoopis tõsisem mees. Ta tunnistab ausalt, et tõenäoline on Brüsselilt uue pikenduse palumine, sest 31. oktoobriks lihtsalt ei jõuta valmis. Ka on ta kirjeldanud meeskonda, keda Brüsselisse kaasa võtta, et äärepiirkonnad Šotimaa ja Põhja-Iirimaa ei jääks kõnelustest eemale. 

Ajalehes The Times esmapäevases numbris kutsus ta Johnsonit vastama otse küsimustele, vaidlema temaga teledebatis veel sel nädalal, sest Johnsonil on tava saata meediaintervjuudeks oma abilisi, mitte vastata küsimustele ise. See ongi pannud Hunti kahtlema, kas mitte Johnson ei taha tagaukse kaudu peaministri-ametisse allveelaeva kombel siseneda. Johnson näib küll osalevat 9. juuliks määratud ITV debatis, ent Hunti meelest on see liiga hilja, sest osa parteikaaslasi on selleks ajaks juba hääletanud.

Varem on Johnson kinnitanud, et Brexit toimub 31. oktoobril, ükskõik kas siis leppega või ilma. Seni ainukesel teledebatil, kus oli ka teisi kandidaate, ta nii kindlalt seda enam ei sõnastanud. Teda oleks hädasti vaja küsitleda teemal, kuidas ta kavatseb parlamendist mööda minna ilma leppeta lahkumise puhul. On ju parlament selgelt näidanud vastuseisu ilma leppeta Brexitile.

Esmaspäeva õhtul avaldas BBC Boris Johnsoniga pikema intervjuu. Selles kinnitas Johnson, et 31. oktoobril lahkub Suurbritannia Euroopa Liidust ning seda lepinguga või ilma. Samas tunnistas ta, et ka ilma leepinguta lahkumisel vajab Suurbritannia koostööd Euroopa Liiduga.

BBC poliitikatoimetaja Laura Kuenssberg soovis Johnsonilt teada ka, mis tal on öelda tüdruksõbraga toimunud tüli kohta. Viimane jäi aga endale kindlaks ja rõhutas, et ta ei räägi oma perest ja lähedastest, sest nende tirimine poliitikasse oleks lihtsalt ebaaus.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee